Oddawanie krwi dla Ukrainy
Zaraz po rozpoczęciu się wojny w Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski, apelował, aby oddawać krew dla poszkodowanych, a przed ukraińskimi centrami krwiodawstwa ustawiały się kolejki. Obecnie również w Polsce organizowane są akcje oddawania krwi dla Ukrainy.
Wojna w Ukrainie
W Ukrainie oraz w Polsce organizowane jest zbieranie krwi dla osób potrzebujących. Jak zapewnia narodowe Centrum Krwi, monitorowana jest sytuacja i dostosowywane są działania do aktualnych potrzeb w zakresie leczenia przy użyciu krwi oraz jej składnikami. W oświadczeniu NCK napisano: Polska służba krwi jest przygotowana do udzielenia wsparcia w zakresie krwi i jej składników. Wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu i zgodnie z zapotrzebowaniem. Prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb".
Punkty krwiodawstwa, w których można oddać krew dla Ukrainy
Nie ma prowadzonej akcji, w której krew zostałaby bezpośrednio oddawana. W razie potrzeby ze strony Ukraińskiej, krew jest transportowana na granicę. Mimo wszystko warto oddawać krew i sprawdzać, w których punktach jej brakuje, aby pomóc uzupełnić zapasy. Na stronie znajdują się wszystkie informacje, jak przygotować się do oddania krwi i kto może to zrobić.
Aby przekazać krew na rzecz Ukrainy, trzeba wybrać się do najbliższego punktu bądź centrum krwiodawstwa. Warto jednak uprzednio sprawdzić, czy danej grupy brakuje w miejscu, gdzie planujemy się udać. Można to sprawdzić pod tym adresem: krew.info/zapasy. W związku z obecną sytuacją RCKiK prosi o sprawdzanie bezpośrednio informacji w punktach ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację. Na stronach znajdują się aktualne dane i prośby o konkretne, brakujące grupy krwi.
Lista miast, w których można oddać krew dla Ukrainy
Po kliknięciu w nazwę miasta przechodzimy na stronę ze szczegółowymi informacjami.
- Białystok
- Bydgoszcz
- Gdańsk
- Kalisz
- Katowice
- Kielce
- Kraków
- Lublin
- Łódź
- Olszyn
- Opole
- Poznań
- Racibórz
- Radom
- Rzeszów
- Słupsk
- Szczecin
- Wałbrzych
- Warszawa
- Wrocław
- Zielona Góra
Zobacz także:
- #PomagamUkrainie. Gdzie szukać informacji na temat wsparcia dla uchodźców?
- Fake newsy o wojnie w Ukrainie zalewają Internet - w co nie wierzyć?
- Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Lista sprawdzonych zbiórek pieniędzy
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Teofila Siewko
Źródło: krwiodawcy.org
Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images