Karol Mich przychodzi do centrum krwiodawstwa kilka razy w roku, a krwią dzieli się od ponad 20 lat. Od maja płyn ten potrzebny jest także dla jego żony, która walczy z nowotworem. Choć ofiarność honorowych dawców jest spora, są miesiące w roku, kiedy krwi brakuje. Lekarze apelują o pomoc.
Krew to lek, którego nie da się wyprodukować i nie da się go zastąpić niczym innym. Kim są osoby, które oddają krew? Jak wygląda cała procedura i kto może zostać krwiodawcą?
Z czego wynika pogarszająca się jakość słodyczy?
Sprawdź, co się zmieni wraz z 30 grudnia 2023 roku.
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Przygotowania do świąt warto rozpocząć od udekorowania choinki. W ramach akcji zorganizowanej przez Lasy Państwowe i Narodowe Centrum Krwi można ją otrzymać za darmo.
Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.
To już 17. edycja wydarzenia "Oddaj krew z kablówką" orgaznizowana z inicjatywy telewizji Proart.
Kiedy możemy się go spodziewać?
W związku z wojną w Ukrainie wiele osób stara się pomagać, jak tylko może. Ruszyły również akcje zachęcające do oddawania krwi, która w miarę potrzeb będzie przekazywana do Ukrainy celem ratowania życia cywili i wojskowych. Gdzie można oddać krew?
Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie niosą innym pomoc i dają szansę na życie i powrót do zdrowia. Dawcy krwi w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiadają o swoich doświadczeniach i wyliczają powody, dla których warto oddawać krew.
Dwa dni pełnopłatnego urlopu oraz zniżka na przewozy komunikacją zbiorową. W ten sposób rząd chce zachęcić do oddawania krwi lub osocza po przejściu COVID-19. W ten sposób zachęca również do pomagania chorym, którym taki gest może uratować życie.
To, że transfuzja krwi niejednokrotnie może uratować życie, wie każdy. A czy zdajecie sobie sprawę, że zwierzęta również mogą zostać dawcami? Weterynarz Marcin Garbal wyjaśnił, dlaczego pupila warto zapisać do banku krwi dla zwierząt oraz jak w praktyce przebiega taki proces.
81-letni Australijczyk James Harrison, nazywany "człowiekiem ze złotym ramieniem", przez ponad 60 lat, tydzień w tydzień oddawał swoją krew. Dzięki jej unikalnym właściwościom uratowano życie ok. 2,5 miliona maluchów. Co takiego zawiera w sobie krew Jamesa? Ilu ludzi z tak wyjątkową krwią znaleziono w Australii? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarkę medyczną Margit Kossobudzką i dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
"Żyła się kojarzy z krwią" więc Piotr Żyła wspiera honorowe krwiodawstwo w Polsce! Jak? Zobaczcie!