Honorowi krwiodawcy bez ulgi na przejazdy koleją
Od 1 stycznia 2024 roku honorowi krwiodawcy stracą 33 proc. zniżkę obowiązującą na przejazdy kolejowe, która została wprowadzona w ramach ustawy covidowej.
- W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33 proc., mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie, pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi, które zostało wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca 2023 roku (uprawnienie przysługuje przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia) - przekazało PKP Intercity na swojej stronie internetowej.
Jak dodało, ulga 33 proc. do końca roku przysługuje na podstawie biletów jednorazowych w pierwszej i drugiej klasie pociągów TLK i IC oraz drugiej klasy pociągów EIC i EIP.
Honorowi krwiodawcy - przywileje
Natomiast - jak informuje rynekzdrowia.pl - wśród przywilejów dla krwiodawców wprowadzonych w czasie stanu zagrożenia epidemią COVID-19 w mocy pozostaje prawo do dwudniowego urlopu. Przypomnijmy, że osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przysługuje również:
- tytuł "Honorowego Dawcy Krwi" oraz legitymacja "Honorowego Dawcy Krwi" wydana przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew pełną lub jej składniki;
- posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (tj.: 9 czekolad);
- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy;
- ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa;
- zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi;
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza, lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oddawanie krwi – jak się do niego przygotować?
- Oddają krew, by ratować ludzkie życie. "Za każdym razem myślę, że robię coś dobrego"
- Brakuje krwi w centrach krwiodawstwa. Która grupa jest najbardziej potrzebna?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: intercity.pl/rynekzdrowia.pl/krwiodawcy.org
Źródło zdjęcia głównego: Hxdbzxy/Getty Images