Podstawowe warunki to skończone 18 lat, wypełnienie ankiety, oddanie próbek do badań i kwalifikacja od lekarza. Dawcy krwi ratują życie i zdrowie tych, którzy potrzebują pomocy. Andrzej Lis został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za wyjątkowe zaangażowanie w sprawy polskiego krwiodawstwa.
Sprawdź, co się zmieni wraz z 30 grudnia 2023 roku.
Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie niosą innym pomoc i dają szansę na życie i powrót do zdrowia. Dawcy krwi w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiadają o swoich doświadczeniach i wyliczają powody, dla których warto oddawać krew.
W Polsce mamy ponad 600 tys. honorowych dawców krwi. Jakie warunki trzeba spełniać, aby oddać krew? Jakie są przeciwwskazania do tego? Ile razy w roku można oddawać krew? Zapytaliśmy o to dr Joannę Wojewodę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Obok niej usiedli: st. chor. sztab. Jacek Schmidt z Żandarmerii Wojskowej, który do tej pory oddał 158 litrów krwi oraz wokalista i producent muzyczny Mateusz Krautwurst, któremu krew uratowała życie. Dlaczego lekarze musieli podać Mateuszowi krew? Dlaczego Pan Jacek został honorowym dawcą?