Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Sytuacja w Ukrainie poruszyła cały świat. W pomoc uchodźcom bardzo mocno zaangażowali się Polacy. W sieci można znaleźć mnóstwo ogłoszeń, w których nasi rodacy zapraszają ich pod swój dach. Choć każdy taki akt dobrej woli jest na wagę złota, trzeba pamiętać, że pomoc wymaga zaplanowania i przemyślenia. Jak to robić mądrze? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Jak mądrze pomagać uchodźcom?

Wojna w Ukrainie spowodowała, że wiele osób angażuje się w pomoc uchodźcom. Jedną z nich jest Hanna Jewsiewicka. - Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, to też bywa trudne. Trzeba rozkładać siły. (...) Jestem super zbudowana, chyba jak my wszyscy tym, co się dzieje, ale też mam coś takiego - na ile wszystkim nam wystarczy siły - powiedziała dziennikarka.

Na jak długo wystarczy nam sił, żeby pomagać? - Mam nadzieję, że na długo. Tę siłę bierze się również z tego, że pomagamy, ale trzeba zadbać o siebie. Z takiej półki pschodietetycznej, mojej zawodowej radzę, żebyśmy odpoczywali i dawali sobie moment wytchnienia - powiedziała Katarzyna Błażejewska-Stuhr, która pomaga uchodźcom.

Warto dodać, że nasza gościni wraz z mężem Maciejem Stuhrem przez 10 miesięcy gościli u siebie uchodźców. - Teraz czekamy na rodzinę z Afganistanu, która mieszkała w Ukrainie. Częściowo udało im się przedostać do Polski. Czekają jeszcze na jednego syna - dodała. Jak podkreśliła, w tym niełatwym czasie musimy zadbać o siebie.

- Wczoraj wieczorem rozmawiałam z koleżanką, która od 48 godzin nie spała, bo jest na granicy, teraz czeka i pomaga. Nie jest to rozsądne posunięcie, bo musimy mieć siły nie tylko na najbliższe dni, ale pewnie tygodnie, miesiące, jeśli nie dłużej, więc dbajmy o siebie - zaznaczyła Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

Gdzie można wpłacać pieniądze?

Ukraińcom można także pomóc, wpłacając pieniądze. Zanim jednak zaczniemy przelewać środki, zweryfikujmy to, gdzie je wysyłamy. - Przede wszystkim trzeba weryfikować źródła, tam, gdzie się wpłaca, co się czyta, co się wspiera. To jest bardzo ważne. (...) Może ta sytuacja nauczy nas ustosunkowywać się to fake newsów i postępować według swojego sumienia - poradziła Sasha Yeromina z fundacji "Ocalenie".

Jej zdaniem najlepiej jest działać lokalnie. - Przede wszystkim pytać znajomych Ukraińców, (...) jakiej potrzebują pomocy. Następny krok, jeśli nie ma czasu, nie ma energii, można rzeczywiście wpłacić datek, sprawdzić źródło i zaangażować się w jakąś lokalną organizację, zgłosić się jako wolontariusz, ale datek jest najbardziej efektywną formą pomocy. Polecam doświadczone i sprawdzone organizacje pozarządowe, grupa Granica, Fundacja Ocalenie. (...) Jest takich sporo - wyliczyła.

Jak jeszcze można pomóc? Co trzeba ustalić zanim zdecydujemy się np. zaprosić kogoś do swojego domu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana