Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Odkrycie naukowców przybliżyło badaczy do poznania odpowiedź na pytanie, jaka jest rola antygenu AnWj obecnego na czerwonych krwinkach.
Nowa grupa krwi - co o niej wiadomo?
Mimo że najczęściej mówi się tylko o dwóch układach krwi AB0 oraz Rh (występują najczęściej) to jest ich znacznie więcej, bo ponad 40. Do jej grupy dołączył właśnie nowy nazwany przez badaczy MAL. W ocenie specjalistów ma on związek z antygenem AnWj. Jest on ściśle powiązany z białkiem MAL (stąd nazwa grypy), które występuje praktycznie u każdego z nas. Do tej pory wiedza na temat antygenu była bardzo ograniczona. Naukowcy wiedzieli jedynie (albo aż), że niewielka grupa osób posiada ujemny wariant tego antygenu i przetoczenie im nieodpowiedniej grupy krwi (pobranej od osoby z dodatnim antygenem) może doprowadzić do wstrząsu.
Na szczęście badacze z NHS Blood and Transplant, będącego elementem systemu opieki zdrowotnej Wielkiej Brytanii, Międzynarodowego Laboratorium Referencyjnego Grup Krwi (IBGRL) NHSBT i Uniwersytetu w Bristolu rzucają nowe światło na antygen AnWj. Wcześniej sądzono, że powstanie jego ujemnej wersji to wynik choroby. Najnowsza analiza pokazała, że mogą decydować o tym również uwarunkowania genetyczne.
Nowa grupa krwi. Czy zmienią zasady przetaczania krwi?
To pozornie drobne odkrycie ma olbrzymie znaczenie. - To ogromne osiągnięcie i kulminacja długich wysiłków zespołowych, mających na celu ostateczne ustanowienie nowego systemu grup krwi i zapewnienie najlepszej opieki rzadkim, ale ważnym pacjentom - powiedziała Louise Tilley, badaczka z NHS Blood and Transplant
Zdaniem specjalistów nowa wiedza pozwoli opracować testy genotypowe. Dzięki nim będzie można wskazać pacjentów i dawców genetycznie ujemnych pod względem AnWj. Tym samym uda się wyeliminować ryzyko wstrząsu podczas transfuzji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy dziecko musi chorować? Patenty Pana Tabletki na wzmocnienie odporności
- Sztuczna inteligencja wykrywa wady serca u dzieci. "Przetwarzanie zajmuje ok. 30 sekund"
- Czy istnieje gen długowieczności? Badacze rozwiewają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: poradnikzdrowie.pl/ bristol.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: Martin Zubiria Kage/Getty Images