Oddawanie krwi a tatuaż – czy po jego zrobieniu można zostać dawcą?

Autor:
Oskar
Netkowski

Wiele osób sądzi, że tatuaż dyskwalifikuje daną osobę jako dawcę krwi. Czasem wierzy się nawet, że wykluczenie to jest dożywotnie. Na szczęście nie jest to do końca prawdą. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi może być niemal wyłącznie świeży tatuaż.

Osoba z tatuażem może zatem zostać dawcą krwi, jednak z pewnością nie natychmiast po wykonaniu wzoru. Niekiedy znaczenie może mieć również miejsce wykonania tej ozdoby. Jakie warunki należy spełnić, aby móc oddać krew?

Czy mając tatuaż, można być dawcą krwi?

Wokół oddawania krwi przez osoby wytatuowane narosło wiele szkodliwych mitów. Mówią one między innymi o tym, że tatuaż to dożywotnia dyskwalifikacja od oddania krwi. Na szczęście nie jest to jednak prawdą. Chociaż świeży tatuaż może być problemem, po 6 miesiącach nie powinno to już być przeciwwskazaniem. Tatuaż należy więc do czasowych przeciwwskazań do oddawania krwi. Niekiedy krew może zostać pobrana już nawet 4 miesiące po wykonaniu tej trwałej ozdoby, jednak wyłącznie w momencie, gdy wcześniej dana osoba pomyślnie przejdzie testy na WZW typu B i C oraz obecność wirusa HIV. Powinny one zostać przeprowadzone z zastosowaniem biologii molekularnej.

Niekiedy osoby z tatuażami spotykają się z nieufnością personelu medycznego w punktach pobierania krwi. Wszystko ze względu na niepewność co do wieku wzoru na skórze. Niestety potencjalni dawcy nie zawsze w pełni uczciwie wypełniają ankietę przed pobraniem, której zadaniem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do pobrania krwi do transfuzji. Dlatego też wytatuowana osoba może być poproszona o przyjście do punktu w innym, wybranym terminie. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wyrażenie na to zgody. W końcu dawca powinien być w pełni zdrowy, a osoba pobierająca krew musi być pewna, że będzie ona służyć otrzymującej ją osobie, zamiast jej zaszkodzić.

To, czy można zostać dawcą krwi, mając tatuaż, zależy od części ciała, na jakiej został wykonany. W niektórych punktach pobrań można spotkać się z odmową, jeżeli znajduje się on w miejscu ewentualnego wkłucia. Istnieje bowiem ryzyko, że do strzykawki dostanie się nie tylko sam płyn, lecz także znajdujący się w skórze barwnik, co stanowić może niebezpieczeństwo dla biorcy. Posiadanie tatuażu w tym miejscu, szczególnie w zgięciu łokcia, może być już zatem większym problemem.

Tatuaż a oddanie krwi – inne przeciwwskazania

Tatuaż zazwyczaj może uniemożliwić oddawanie krwi jedynie na pewien okres. Podobnie rzecz ma się z piercingiem, który również wyklucza potencjalnego dawcę na 6 miesięcy. Tutaj także jest to kwestia ewentualnego zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby bądź HIV.

Wybierając dobry, sprawdzony salon, w którym pracują profesjonaliści dbający o higienę, ryzyko zarażenia jest znikome. Jednak personel medyczny ma do tego prawo i nie należy kwestionować jego decyzji.

Do innych tymczasowych czynników dyskwalifikujących należą też zabieg chirurgiczny, niektóre badania diagnostyczne, które również mogą zakończyć się zakażeniem. One też wykluczają dawcę na 6 miesięcy. Podobny okres oczekiwania obejmuje również osoby, które przebywały w zakładzie karnym.

Nie powinno się także pobierać krwi podczas miesiączki i do 3 dni po ustaniu krwawienia, w okresie ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazaniem może być również niedawny pobyt w jednym z krajów, w których istnieje wysokie ryzyko zarażenia się groźną chorobą lub wirusem, jak wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu, gorączka denga, wirus Ebola, wirus Chikungunya, HIV lub malaria. Przez pewien czas niewskazane jest również pobieranie krwi od osób, które szczepiły się na WZW A i B bądź grypę, a także w niedawnym czasie przeszły silną infekcję, szczególnie tę z występującą gorączką.

Do bezwzględnych przeciwwskazań do pobierania krwi należy między innymi wiele chorób przewlekłych układu krążenia, neurologicznego, pokarmowego, moczowego i oddechowego, aktywne zakażenie niektórymi chorobami wirusowymi, w tym wenerologicznymi, choroby krwi, łuszczyca, cukrzyca czy nowotwory złośliwe. Często nie powinno się także oddawać krwi w sytuacji, gdy potencjalny dawca przejawia skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych lub regularnie zażywa substancje psychoaktywne. Należeć do nich będą nie tylko narkotyki, lecz także środki na receptę, w tym leki przeciwdepresyjne. Ze względu na wymienione przeciwwskazania ankieta przed pobraniem krwi może wydawać się dość osobista, jednak tylko dzięki jej sumiennemu wypełnieniu możemy rzeczywiście pomóc osobie potrzebującej krwi, nie narażając jej na niebezpieczeństwo.

Czy można oddawać krew, mając tatuaż?

Zazwyczaj jego posiadanie jest jedynie tymczasowym przeciwwskazaniem do zostania dawcą krwi. Jednak aby móc zrobić to w przyszłości, należy wybierać zaufane studia, w których pracownicy dbają o higienę. Lepiej nie robić również tatuażu w zgięciu łokciowym, ponieważ w wielu punktach pobrań może to zostać uznane za bezwzględne przeciwwskazanie.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Eugenio Marongiu/Getty Images

Pozostałe wiadomości