Leczenie choroby nowotworowej to ogromne obciążenie dla organizmu, a stosowana w wielu przypadkach radio- lub chemioterapia wywołuje u pacjentów szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Co gorsza, czasem zdarza się, że bez nich nie można wprowadzić innych metod leczenia. Najnowsze odkrycie badaczy z University of California pokazuje, że jednak - być może - uda się to zmienić. Swoje wnioski zawarli w artykule opublikowanym w magazynie "Nature".
Badacze odkryli nowy sposób walki z rakiem
Jedną ze skuteczniejszych i bardziej nowoczesnych metod leczenia raka jest terapia tzw. komórkami T, która uderza bezpośrednio w guza. Zanim jednak zostanie wprowadzona, konieczne jest osłabienie układu odpornościowego pacjenta, w tym celu przechodzi on serię radioterapii lub chemioterapii. Niestety wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. nudności, wymioty, ciągłe zmęczenie czy wypadanie włosów.
Choroby gwiazd
Choroby gwiazd
Najnowsze badania pokazują, że być może tę część leczenia choroby nowotworowej będzie można pominąć. Naukowcy pod kierunkiem dr. Anusha Kalbasi z University of California i badacze ze Stanford i University of Pennsylvania stworzyli syntetyczny receptor IL-9. Pozwala on limfocytom T niszczyć raka bez konieczności przechodzenia radio- czy chemioterapii.
Leczenie których nowotworów będzie łatwiejsze?
- To odkrycie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości: będziemy w stanie podawać limfocyty T pacjentom tak po prostu, zupełnie jakbyśmy przetaczali im krew - tłumaczył współautor badania dr Antoni Ribas. Mimo że działanie receptora przetestowano jednie na myszach, to naukowcy są zdania, że metoda może sprawdzić się także u ludzi. W ich ocenie odkrycie ułatwi walkę z różnego rodzaju nowotworami, również tymi, które dają nie najlepsze rokowania, jak czerniak czy rak trzustki.
- Terapia ta działała również niezależnie od tego, czy podawaliśmy ją do całego ustroju myszy, czy bezpośrednio do guza. We wszystkich przypadkach limfocyty T zmodyfikowane za pomocą naszego syntetycznego receptora IL-9 były bardziej zabójcze i radziły sobie ze zwalczaniem guzów, których nie byliśmy w stanie pokonać innymi metodami - podsumowuje dr Kalbasi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hirudoterapia coraz częściej stosowana przez lekarzy. "Jest skrajnie naturalna i super skuteczna"
- Śpisz na brzuchu? To niezdrowa praktyka. Dzieci ucierpią najbardziej
- Jak samemu rozpoznać czerniaka? Ekspertka o robieniu zdjęć i metodzie ABCDE
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: luismmolina/Getty Images