Hirudoterapia coraz częściej stosowana przez lekarzy. "Jest skrajnie naturalna i super skuteczna"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym jest hirudoterapia?
Czym jest hirudoterapia?
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Moksybucja - moc medycyny wschodu
Moksybucja - moc medycyny wschodu
Naturalne metody na skołatane nerwy
Naturalne metody na skołatane nerwy
Sławna serialowa aktorka została lekarką
Sławna serialowa aktorka została lekarką
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Kiedyś korzystali z niej starożytni Grecy, a obecnie coraz częściej ich właściwości prozdrowotne wykorzystuje współczesna medycyna. Jakie dolegliwości i schorzenia można leczyć z ich pomocą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mgr Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.

Jak leczą pijawki?

Badania pokazują, że hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami jest bardzo skuteczne, dlatego lekarze coraz częściej sięgają właśnie po tę formę terapii. - Mamy trzy podstawowe pijawki lekarskie, które są uznane w naszym kraju za lecznicze. (...) Pozostałe nie mają hirudozwiązków, a to właśnie one są powodem, dla którego pijawki są tak niezwykle skuteczne - powiedziała w Dzień Dobry TVN Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.

Hirudyna to substancja, która rozrzedza krew. Kiedy pijawka trafia na nasze ciało, delikatnie je nacina i zostawia ślad przypominający logo Mercedesa. - To jest Mercedes wśród terapii. Po pierwsze jest super skuteczna, po drugie jako jedyna jest tak skrajnie naturalna, nie mamy tutaj chemii, a mamy tak naprawdę ponad 300 substancji leczniczych, które razem skompilowane dają nam niesamowity koktajl - wyjaśniła specjalistka.

Warto dodać, że działanie pijawki zależy od tego, gdzie zostanie ona przyłożona. Umieszczona na dłoni zadziała przede wszystkim na nią i tylko w niewielkim stopniu na inne struktury. - Jeżeli osoba, która przystawia pijawki, hirudoterapeuta, potrafi to robić, i potrafi to robić sprawnie, będzie wiedział, że np. miejsca pod tytułem pępek, kość krzyżowa, kość ogonowa, wyrostki sutkowate czaszki to są takie miejsca, które zaopatrują całe nasze ciało. Wyrostki sutkowate czaszki wpłyną nam na rdzeń przedłużony, na dokrwienie mózgu. W związku z tym poprawią pamięć, poprawią koncentrację - tłumaczył nasz gość.

Pijawki przyłożone na pępek będą oddziaływały na układ krwionośny, limfatyczny. Poprawią ciśnienie krwi, zniwelują obrzęki. W zależności od potrzeb pijawki przykłada się raz lub stosuje całą serię zabiegów. Taką dłuższą terapię stosuje się m.in. u pacjentów z cukrzycą, POChP, czy osób, które mają powikłania po przechorowaniu COVID-19.

Kiedy hirudoterapia może być niebezpieczna?

Mimo że pijawki można wykorzystać w leczeniu bardzo wielu schorzeń, to zdarzają się sytuacje, gdy ich przyłożenie nie jest możliwe. - Takim najważniejszym z ważnych przeciwwskazań to jest bardzo niska krzepliwość krwi, bardzo niskie ciśnienie. Nie powinno się ich stawiać przy nowotworach, zwłaszcza złośliwych - powiedziała specjalistka.

Czy zabiegi z wykorzystaniem pijawek mogą odmładzać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana