Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Kiedyś korzystali z niej starożytni Grecy, a obecnie coraz częściej ich właściwości prozdrowotne wykorzystuje współczesna medycyna. Jakie dolegliwości i schorzenia można leczyć z ich pomocą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mgr Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.
Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, ale wciąż wyjątkowo chętnie wykorzystywaną. Jej główną zaletą jest to, że pozwala się wyleczyć z wielu chorób bez konieczności stosowania farmakologii.
Medycyna korzysta z coraz to nowocześniejszych form terapii. Zdarza się jednak, że wraca do sposobów tradycyjnych - przykładem takim jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.
Leczenie pijawkami stosowane jest na świecie od niepamiętnych czasów. Skoro ta tradycja jest tak długa, dlaczego podchodzimy do nich z taką nieufnością? Jakie są wymogi, które stawia się przed osobami chcącymi prowadzić gabinet hirudoterapii? Jakie korzyści płyną z leczenia pijawkami? Co znajduje się w ślinie pijawek? Kto nie może korzystać z tego leczenia? Czy należy ją odrywać od ciała czy jednak sama powinna odpaść? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z alergolog i dermatolog dr n. med. Danutą Myłek.
W piątek w Dzień Dobry TVN: chrzest pod presją - czy przy podjęciu jednej z ważniejszych decyzji powinno się brać pod uwagę opinię innych? Następnie: dar natury i jednocześnie żywe laboratorium farmakologiczne - dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw pijawek? Oprócz tego: ważny moment w życiu dziecka i mamy - jak bezboleśnie dla obojga odstawić malucha od piersi? Zaczynamy o 8.00.
Hirudoterapia to leczenie pijawkami jest coraz bardziej popularne. Czy pijawki piją krew? Co dokładnie robią z naszym organizmem? Czy hirudoterapia to paramedycyna, guślarstwo czy przednauka? Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Zieleniewska - hirudoterapeutka, biolog i bioterapeuta. A może zamiast prastarej metody rozrzedzania krwi lepiej wziąć po prostu aspirynę?