Na co pomaga leczenie pijawkami?

Mężczyna, który leczony jest pijawkami
Fot: sdigital / gettyimages.com

Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, ale wciąż wyjątkowo chętnie wykorzystywaną. Jej główną zaletą jest to, że pozwala się wyleczyć z wielu chorób bez konieczności stosowania farmakologii.

Content: Leczenie pijawkami polega na użyciu pijawek hodowanych specjalnie w warunkach sterylnych. Mogą one wessać nawet do 15 ml krwi. Ślina pijawek zawiera hirudynę (białko zmniejszające krzepliwość krwi i zapobiegające powstawaniu skrzepów) oraz histaminę, która doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Leczenie pijawkami to metoda chętnie wybierana nie tylko ze względu na efekty, jakie przynosi, ale również z tego powodu, że jest bezbolesna. Oczywiście po ściągnięciu pijawek może się pojawić zaczerwienienie i niewielki obrzęk, który samoczynnie mija po pewnym czasie.

Leczenie pijawkami – na co pomaga?

Pijawki lekarskie wykorzystuje się przede wszystkim do poprawy funkcjonowania układu krążenia, dlatego bardzo popularne jest leczenie pijawkami żylaków . Hirudoterapia (leczenie pijawkami) stanowi też doskonałą alternatywę dla stosowania leków, a w niektórych przypadkach może nawet zapobiec konieczności wykonania zabiegu usunięcia żylaków. Dość często jest też stosowana do leczenia owrzodzeń podudzi oraz zapaleń skóry. Doskonale sprawdza się również w terapii zakrzepicy żylnej.

Zaleganie krwi w naczyniach krwionośnych, co jest skutkiem niewłaściwej pracy zastawek żylnych, bezpośrednio prowadzi do powstania nieestetycznych, niezdrowych i często bolesnych żylaków. Jeśli choroba jest w początkowym stadium rozwoju, leczenie pijawkami lekarskimi będzie szczególnie wskazane, ponieważ przyniesie bardzo dobre i szybkie efekty.

Pijawki zwiększają mikrocyrkulację krwi, dzięki czemu tkanki są zdecydowanie lepiej ukrwione i dotlenione, a w wyniku rozszerzenia naczyń włosowatych następuje skuteczniejsze wydalanie toksyn z organizmu. Pijawki niszczą zalegające zakrzepy krwi, działają przeciwzapalnie oraz przyczyniają się do odbudowy zniszczonych komórek.

Bezpośrednim efektem użycia pijawek lekarskich jest także pozbycie się dokuczliwego wrażenia tzw. ciężkich nóg, zlikwidowanie związanego z tym bólu, rozjaśnienie skóry i pozbycie się obrzęków.

Leczenie pijawkami jest zalecane również osobom cierpiącym na inne dolegliwości i choroby, takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy, alergia, bóle głowy, reumatyzm, rwa kulszowa, choroby płuc i oskrzeli, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, trudno gojące się rany, hemoroidy, impotencja, depresja, cellulit i wiele innych.

Ile kosztuje leczenie pijawkami?

Zabieg hirudoterapii należy wykonać u doświadczonego specjalisty. Koszt jednej wizyty zazwyczaj wynosi około 150 złotych. Jeden zabieg oczywiście nie przyniesie spektakularnych efektów. Zazwyczaj zaleca się wykonanie serii zabiegów, więc trzeba przyznać, że choć metoda jest skuteczna i naturalna, to jednak nie należy do najtańszych.

Gdzie można kupić pijawki lekarskie?

Ze względu na dość wysoką cenę zabiegów wiele osób zaczyna się zastanawiać, gdzie można kupić pijawki, aby móc samodzielnie leczyć się w domu. Na początku należy zaznaczyć, że choć przystawianie pijawek nie jest zbyt skomplikowane, nie zaleca się robić tego bez odpowiedniego przygotowania, bo zamiast pomóc, można sobie zaszkodzić. Mimo wszystko warto skorzystać z pomocy doświadczonego hirudoterapeuty, a najlepiej lekarza. Wtedy mamy pewność, że unikniemy niepotrzebnego ryzyka czy powikłań po zabiegu.

Pijawki lekarskie można kupić w firmach zajmujących się profesjonalną hodowlą pijawek i przeprowadzających kursy hirudoterapii. Można je też zamówić w niektórych aptekach. Niewskazane jest kupowanie pijawek z nieznanego źródła, np. na internetowych portalach aukcyjnych. Koszt jednej pijawki zazwyczaj wynosi około kilku złotych.

Jak przygotować się do zabiegu leczenia pijawkami?

Wybierając się na zabieg, najpierw należy się przygotować. Przez kilka dni przed planowaną wizytą nie powinno się spożywać potraw zawierających cebulę, czosnek czy ostre przyprawy. W dniu zabiegu należy też zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy. Podczas porannego prysznica warto użyć bezzapachowego mydła i zrezygnować z nawilżania skóry balsamem. Niewskazane jest także używanie perfum, ponieważ pijawki lekarskie nie lubią mocnych zapachów. Natomiast bezpośrednio po zabiegu należy jak najwięcej odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Skórę w tych miejscach, gdzie były przyłożone pijawki, trzeba także utrzymywać w możliwie najbardziej higienicznym stanie. Warto przez kilka dni zabezpieczyć ją plastrem opatrunkowym.

Zobacz też:

Sheila Kiss udowadnia, że wiek to tylko liczba. Ma 63 lata, zaraża dobrą energią, a niedawno zamieszkała na Bali

Stany lękowe i zanik libido mogą być objawami zaburzeń hormonalnych. "Niekiedy 35-latek nie ma już testosteronu"

Bałtyckie ryby dobre nie tylko w czasie postu. Dlaczego powinniśmy sięgać po śledzia, dorsza, szprota i flądrę?

Zobacz wideo: Leczenie "szyte na miarę"

Zobacz film: Leczenie szyte na miarę. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości