W jakich przypadkach te rozwiązania znajdują zastosowanie, opowiedzieli bohaterowie materiału Dzień Dobry TVN.
Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, ale wciąż wyjątkowo chętnie wykorzystywaną. Jej główną zaletą jest to, że pozwala się wyleczyć z wielu chorób bez konieczności stosowania farmakologii.
Medycyna korzysta z coraz to nowocześniejszych form terapii. Zdarza się jednak, że wraca do sposobów tradycyjnych - przykładem takim jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.
Leczenie pijawkami stosowane jest na świecie od niepamiętnych czasów. Skoro ta tradycja jest tak długa, dlaczego podchodzimy do nich z taką nieufnością? Jakie są wymogi, które stawia się przed osobami chcącymi prowadzić gabinet hirudoterapii? Jakie korzyści płyną z leczenia pijawkami? Co znajduje się w ślinie pijawek? Kto nie może korzystać z tego leczenia? Czy należy ją odrywać od ciała czy jednak sama powinna odpaść? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z alergolog i dermatolog dr n. med. Danutą Myłek.
Hirudoterapia to leczenie pijawkami jest coraz bardziej popularne. Czy pijawki piją krew? Co dokładnie robią z naszym organizmem? Czy hirudoterapia to paramedycyna, guślarstwo czy przednauka? Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Zieleniewska - hirudoterapeutka, biolog i bioterapeuta. A może zamiast prastarej metody rozrzedzania krwi lepiej wziąć po prostu aspirynę?