Dlaczego czad jest niebezpieczny?
W okresie zimowym, gdy korzystamy z ogrzewania, istnieje ryzyko wystąpienia zatrucia tlenkiem węgla. Aby uniknąć tego niebezpieczeństwa, warto zainstalować czujniki czadu. Te niewielkie urządzenia mają zdolność wykrywania obecności tlenku węgla w powietrzu i w razie potrzeby alarmują nas o zagrożeniu.
W studiu Dzień Dobry TVN st. asp. Paweł Redzik opowiedział widzom, dlaczego czad nazywany jest "cichym zabójcą". - Nie możemy go wyczuć nosem, nie ma też smaku, zapachu, koloru - zazaczył strażak Państwowej Straży Pożarnej.
Jak się chronić?
Całe szczęście, na rynku dostępne są urządzenia, dzięki którym możemy uchronić się przed tym zagrożeniem. - Stosując czujniki czadu możemy zminimalizować uszczerbek na zdrowiu i szybciej wyjść na zewnątrz - powiedział st. asp. Paweł Redzik. Ile kosztują takie alarmy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu?
- Na własnym bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać. Takie porządne czujniki czadu zaczynają się już od 100 zł. Przy wyborze powinniśmy kierować się tym, żeby posiadał atest i był zgodny z normą PN 50291, która mówi właśnie o wymaganiach co do czujników czadu - dodał ekspert. Dobrej jakości urządzenia powinny działać ok. 10 lat.
Gdzie zawiesić czujnik? Dowiesz się w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tragedia w Ostródzie. Ciało 17-latki odnaleziono w łazience
- Czad - cichy zimowy zabójca. Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem?
- Zatrucie tlenkiem węgla jest możliwe także latem. "Czad stanowi zagrożenie przez cały rok"