Spędziła 500 dni pod ziemią. Nie wiedziała nic o wojnie w Ukrainie i końcu pandemii

Wejście do jaskini
Spędziła 500 dni pod ziemią
Źródło: Nicholas Mullendore/Getty Images/Instagram
Brak dostępu do telefonu, mediów społecznościowych czy telewizji nie musi być problemem. Przekonała się o tym alpinistka, która spędziła 500 dni w jaskini na południu Hiszpanii, całkowicie izolując się od świata. Wszystko to na potrzeby projektu naukowego. - Właściwie nie chciałam wychodzić - zapewniła 50-letnia Beatriz Flamini po zakończeniu eksperymentu.

Hiszpania. Beatriz Flamini spędziła 500 dni w jaskini

Beatriz Flamini weszła do jaskini pod Grenadą w hiszpańskiej Andaluzji 20 listopada 2021 roku. W ramach eksperymentu naukowego spędziła pod ziemią 500 dni, nie mając z nikim bezpośredniego kontaktu. Gdy wyszła na powierzchnię, miała okazję dowiedzieć się o zmianach, jakie zaszły w tym czasie na świecie. Zaskoczyły ją doniesienia o wojnie w Ukrainie, jak również informacje dotyczące zakończenia pandemii koronawirusa.

Bicie rekordów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przygotowania do bicia rekordu
Przygotowania do bicia rekordu
Polak z rekordem Guinnessa w biegu na boso
Polak z rekordem Guinnessa w biegu na boso
Ewa Chodakowska pobiła rekord Guinnessa
Ewa Chodakowska pobiła rekord Guinnessa
Rapował przez 36 godzin – pobił rekord Guinnessa
Rapował przez 36 godzin – pobił rekord Guinnessa
Rekordowy honorowy dawca - oddał już 100 litrów krwi
Rekordowy honorowy dawca - oddał już 100 litrów krwi
Bicie rekordu w pływaniu bez przerwy
Bicie rekordu w pływaniu bez przerwy

Alpinistka przez ponad rok przebywała na głębokości około 70 metrów. Jak czytamy na tvn24.pl, do jaskini zabrała ze sobą dwie kamery GoPro, tysiąc litrów wody, 60 książek, a nawet wełnę i druty. Uparła się też, aby nie kontaktowano się z nią pod żadnym pozorem.

- Właściwie nie chciałam wychodzić (...). Prowadziłam wewnętrzne rozmowy i bardzo dobrze radziłam sobie ze sobą - przyznała kobieta po opuszczeniu skalnej jamy.

Hiszpańska alpinistka zaskoczyła świat wyjątkowym wyczynem

Zagraniczne media donoszą, że projekt naukowy z udziałem Beatriz Flamini miał na celu opisanie wpływu izolacji społecznej i skrajnej tymczasowej dezorientacji na postrzeganie przez ludzi czasu. W trakcie całego eksperymentu alpinistka była obserwowana przez zespół psychologów, badaczy, speleologów i trenerów.

Niewykluczone, że 50-latka pobiła światowy rekord w najdłuższym czasie spędzonym pod ziemią. Jak czytamy na tvn24.pl, będzie mogła świętować związany z tym sukces, gdy tylko rzecznik Księgi Rekordów Guinessa potwierdzi istnienie osobnego zapisu dotyczącego dobrowolnego pobytu w jaskini.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: akw//rzw/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nicholas Mullendore/Getty Images/Instagram

podziel się:

Pozostałe wiadomości