Profilaktyka zdrowia

Jeden z bliźniaków przeszedł na dietę wegańską, a drugi jadł wszystkie produkty. Wyniki eksperymentu zaskakują

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marcin Sawicki
Eksperyment bliźniaków Turner: wege kontra mięso
Eksperyment bliźniaków Turner: wege kontra mięso Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Hugo i Ross Turnerowie to znani brytyjscy podróżnicy i sportowcy. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o swoim eksperymencie dietetyczno-medycznym. Jak zareagowały ich organizmy? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt?

Hugo i Ross - znani bliźniacy

Hugo i Ross to bliźniacy, którzy są niemal identyczni. Co zatem ich różni?

- Pod względem osobowości ja pewnie jestem bardziej spontaniczny. Najpierw działam, potem myślę. To niestety pewnie mój opis, podczas gdy Hugo jest inny – dokładny, lubi planować. (…) Pod względem fizycznym gorzej znoszę duże wysokości niż Hugo. On natomiast gorzej znosi upał niż ja. Pakujemy się w różne zwariowane przygody, wyprawy. Nie jesteśmy tylko wspinaczami, tylko żeglarzami, tylko kolarzami, próbowaliśmy wszystkiego - tłumaczył Ross Turner w rozmowie z Marcinem Sawickim, dziennikarzem Dzień Dobry TVN.

Eksperyment bliźniaków Turner: wege kontra mięso

Bliźniacy postanowili sprawdzić, jak ich ciała zareagują na zupełnie odmienne diety podczas przygotowań do kolejnej wyprawy. Hugo przeszedł na weganizm, a Ross wciąż spożywał mięso i nabiał.

- W zeszłym roku wzięliśmy udział w trzymiesięcznym eksperymencie, gdy trenowaliśmy. (...) Porównywaliśmy potem wyniki medyczne, badań, ale też na siłowni. Jeśli chodzi o dietę wegańską, to od razu okazało się, że nie mogłem jeść żadnych słodyczy zawierających mleko i nabiał. Te wszystkie ciasteczka itd. zawierają dużo cukru i wtedy okazało się, że dzięki temu nie mam tych wahań cukru we krwi i miałem poczucie sytości. Zamiast tego jadłem produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce. W nich nie ma aż tyle cukru i moje skupienie umysłowe było znaczenie lepsze. Na siłowni też miałem więcej energii - przyznał Hugo Turner.

Sprawdzono też, jak zmieniła się flora bakteryjna w jelitach braci. – Powiedziano nam, że ogólnie lepiej jest, jeśli człowiek ma więcej takich bakterii. Im bardziej różnorodne, tym lepiej dla odporności na choroby. Co ciekawe, moja flora bakteryjna pozostała na tym samym poziomie, bo dalej jadłem mięso. U mojego brata, który przeszedł na dietę wegańską i nagle nie mógł jeść wielu produktów, ilość bakterii w jelitach spadła wyraźnie. Jednak na korzyść weganizmu wypada inna rzecz. Spadł mu cholesterol, a mój nawet lekko się pogorszył - zauważył Ross Turner.

Dieta, na którą przeszedł Hugo, obniżyła u niego ryzyko zachorowania na chorobę Leśniowskiego-Crohna i cukrzycę typu 2. Ponadto miał wyraźniejsze mięśnie i mniej tłuszczu w organizmie. – Ja miałem więcej wody, bo jadłem więcej węglowodanów, więcej tłuszczu w ciele, a przecież staraliśmy się jeść tyle samo kalorii. (…) Na siłowni mieliśmy ten sam trening - wyjaśnił Ross Turner.

- Nie mieściło mi się w głowie, że na diecie wegańskiej będę równie silny. Myślałem, że moje sportowe wyniki spadną. Może nawet wyraźnie. Tymczasem nic takiego nie nastąpiło, czyli to przekonanie, że trzeba jeść mięso dla siły, dla zdrowia, to nie jest prawda - podsumował Hugo Turner.

Ciekawostki o bliźniakach

Hugo i Ross to bliźniacy jednojajowi. Natomiast jak przypomniał Marcin Sawicki w studiu Dzień Dobry TVN, są też bliźnięta:

  • Dwujajowe,
  • półidentyczne,
  • polarne,
  • lustrzane.

Jaka jest ich charakterystyka? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt? Co udało się ustalić? Posłuchaj całej rozmowy z Marcinem Sawickim w materiale wideo:

Ciekawostki o bliźniętach
Ciekawostki o bliźniętach Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości