Polscy lekarze ratują zdrowie dzieci z Ukrainy. "Nie miałyśmy wody, pojawiły się problemy z nerkami"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Centrum Zdrowia Dziecka pomaga małym uchodźcom
Centrum Zdrowia Dziecka pomaga małym uchodźcom
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Śledząc relacje z wojny w Ukrainie, skupiamy się na liczbie zabitych i rannych, którzy stawiali bezpośredni opór rosyjskiej agresji. Ale pomocy medyków potrzebują również uchodźcy przybywający do Polski. Choć uniknęli bombardowań i uciekli przed morderczymi kulami, ich organizm jest wycieńczony. Dlatego Centrum Zdrowia Dziecka zapewnia opiekę dzieciom przewlekle chorym oraz tym, które trzeba ratować w nagłych przypadkach. Poznajmy konkretne historie.

Leczenie onkologiczne dla uchodźców w Centrum Zdrowia Dziecka

Od napaści Rosji na Ukrainę granicę Polski przekroczyło ponad 922 tysiące uchodźców - głównie kobiet z dziećmi. W szpitalach przygotowanych jest kilkaset miejsc dla tych, którzy potrzebują lub potrzebować będą leczenia. Pacjenci przyjmowani są zarówno w trybie ambulatoryjnym, czyli do poradni w ramach konsultacji, jak i w trybie długotrwałego leczenia. Na dzień dzisiejszy na oddziałach onkologicznych w polskich placówkach hospitalizowanych jest jedenaścioro dzieci z Ukrainy.

Natalia Kryvolapchuk z córką Zofią w Centrum Zdrowia Dziecka są od kilku dni. - Z Czerniowca, gdzie mieszkam, pojechałam do Lwowa, a stamtąd na granicę. Potem trafiliśmy tu, do Polski - opowiada w materiale Arkadiusza Gduli. Jej pociecha ma siatkówczaka - guza niszczącego od wewnątrz gałkę oczną.

- Dostaliśmy informację od Fundacji Onkologicznej Rakiety, że jest dziecko, które jest w tej chwili w trakcie leczenia siatkówczaka obuocznego w Ukrainie, które ze względu na wydarzenia w Ukrainie zostało przerwane i musi być pilnie kontynuowane - mówi lek. Małgorzata Danowska z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka, która wzięła małą Zofię pod swoje skrzydła. Dziewczynka i jej matka otrzymały zakwaterowanie w hotelu nieopodal placówki, by pacjentka mogła być pod stałą kontrolą medyków.

Ucieczka z Kijowa wprost do Centrum Zdrowia Dziecka

Do polskich szpitali trafiają nie tylko dzieci przewlekle chore i wymagające długotrwałego leczenia. Wśród pacjentów można odnaleźć kilkuletnich uchodźców z Ukrainy, których stan zdrowia pogorszył się podczas wyczerpującej dla organizmu ucieczki przed wojną. Oksana Yurina przyjechała do Polski wraz z córką. Na granicy czekały dziewiętnaście godzin, a warunki w pociągu, w którym jechały, były druzgocące.

- Jesteśmy z Kijowa. W nocy znalazłyśmy się w pociągu. Tam się dowiedzieliśmy, że właśnie zaczęła się wojna. Było bardzo ciężko. Dużo ludzi było w pociągu. (...) Najpierw w pociągu było gorąco, potem zimno. Do tego wszystkiego doszedł stres. Nie miałyśmy wody, pojawiły się problemy z nerkami - relacjonuje Ukrainka.

Córka Oksany Yuriny została przyjęta do Kliniki Chirurgii Centrum Zdrowia Dziecka z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Po dalszej diagnostyce okazało się, że niepokojące objawy spowodowane są zakażeniem układu moczowego. - Udało nam się je wyleczyć zachowawczo - przekonuje dr Adam Kowalski.

Ze szczegółami dotyczącymi pomocy dla uchodźców niesionej przez personel Centrum Zdrowia Dziecka można zapoznać się w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości