Poszukiwane newsy

Apel Ministerstwa Obrony Narodowej o nieupublicznianie zdjęć wojska i sprzętu wojskowego

Poszukiwane newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
MON
Ukraiński mundur, na którym leży amunicja

Ministerstwo Obrony Narodowej apeluje, aby nie upubliczniać zdjęć sprzętu wojskowego w mediach społecznościowych. Takie działania są na szkodę Ukrainy w wojnie z Rosją. Jak powinniśmy się zachować?

Apel o nieupublicznianie zdjęć sprzętu wojskowego

Wiele osób widząc na ulicach ciężki sprzęt wojskowy, który porusza się po publicznych drogach bądź jest przewożony, ma ochotę uwiecznić go na zdjęciach. Oczywiście można to zrobić, jednak jak apeluje MON na Twitterze, nie publikujmy tych zdjęć w sieci, na swoich mediach społecznościowych i w podobnych miejscach. Dotyczy do przede wszystkim fotografii, na których wyraźnie widać, dokąd zmierza sprzęt, jak jest transportowany i jakie konkretnie bronie są dostarczane.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

MON na swoim koncie na Twitterze opublikował grafikę, na której można przeczytać, aby nie upubliczniać konkretnie zdjęć, filmów i informacji o:

  • miejscach pobytu lub transporcie żołnierzy,
  • datach i godzinach przejazdów, wylotów, lądowań,
  • liczbie i rodzajach wojska,
  • znakach i tablicach rejestracyjnych pojazdów wojskowych.

Sprzęt wojskowy transportowany do Ukrainy

Do Ukrainy transportowany jest różnego rodzaju sprzęt wojskowy w ramach pomocy. Część dostaw odbywa się przez tereny Polski, stąd też apel Ministerstwa Obrony Narodowej. Upublicznienie takich informacji może ułatwić wojskom rosyjskim rozpoznanie nie tylko tego, jaki sprzęt jest dostarczany, ale również jakimi trasami się porusza i w jakim czasie może dotrzeć do Ukrainy.

Chociaż wojna toczy się za granicami Polski to głośno mówi się o tym, że w udział w niej biorą właściwie wszyscy, ponieważ przeniosła się ona do Internetu i nazywana jest wojną dezinformacyjna. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko nie upubliczniać ważnych informacji, ale również sprawdzać przekazywane między sobą wiadomości i wystrzegać się fake newsów. 

Także Zawiązek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych prosił już wcześniej o to, aby nie fotografować i nie publikować w Internecie ani żołnierzy ani sprzętu Wojska Polskiego. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: MON

Źródło zdjęcia głównego: undefined undefined/Getty Images

Pozostałe wiadomości