Apel o nieupublicznianie zdjęć sprzętu wojskowego
Wiele osób widząc na ulicach ciężki sprzęt wojskowy, który porusza się po publicznych drogach bądź jest przewożony, ma ochotę uwiecznić go na zdjęciach. Oczywiście można to zrobić, jednak jak apeluje MON na Twitterze, nie publikujmy tych zdjęć w sieci, na swoich mediach społecznościowych i w podobnych miejscach. Dotyczy do przede wszystkim fotografii, na których wyraźnie widać, dokąd zmierza sprzęt, jak jest transportowany i jakie konkretnie bronie są dostarczane.
Wojna w Ukrainie
MON na swoim koncie na Twitterze opublikował grafikę, na której można przeczytać, aby nie upubliczniać konkretnie zdjęć, filmów i informacji o:
- miejscach pobytu lub transporcie żołnierzy,
- datach i godzinach przejazdów, wylotów, lądowań,
- liczbie i rodzajach wojska,
- znakach i tablicach rejestracyjnych pojazdów wojskowych.
Sprzęt wojskowy transportowany do Ukrainy
Do Ukrainy transportowany jest różnego rodzaju sprzęt wojskowy w ramach pomocy. Część dostaw odbywa się przez tereny Polski, stąd też apel Ministerstwa Obrony Narodowej. Upublicznienie takich informacji może ułatwić wojskom rosyjskim rozpoznanie nie tylko tego, jaki sprzęt jest dostarczany, ale również jakimi trasami się porusza i w jakim czasie może dotrzeć do Ukrainy.
Chociaż wojna toczy się za granicami Polski to głośno mówi się o tym, że w udział w niej biorą właściwie wszyscy, ponieważ przeniosła się ona do Internetu i nazywana jest wojną dezinformacyjna. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko nie upubliczniać ważnych informacji, ale również sprawdzać przekazywane między sobą wiadomości i wystrzegać się fake newsów.
Także Zawiązek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych prosił już wcześniej o to, aby nie fotografować i nie publikować w Internecie ani żołnierzy ani sprzętu Wojska Polskiego.
Zobacz także:
- Apel o niezbieranie leków dla Ukrainy - rządowa akcja ma zastąpić pomoc obywatelską
- Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców. Powstała specjalna platforma w języku ukraińskim
- Nadchodzi Rasputica. Może spowolnić rosyjskie wojska
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Teofila Siewko
Źródło: MON
Źródło zdjęcia głównego: undefined undefined/Getty Images