Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców. Powstała specjalna platforma w języku ukraińskim 

Teleporada medyczna
Bezpłatni lekarze dla uchodźców
Źródło: Prostock-Studio / Getty Images

Znany Lekarz i Telemedi połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski. Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie. 

Pomoc medyczna dla uchodźców

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, cały świat robi wszystko, by pomóc ukraińskiej społeczności, która dzielnie walczy z okupantem. Szacuje się, że w osiem dni od wybuchu wojny polską granicę przekroczyło ponad 600 tys. uchodźców. To tak, jakby na mapie Polski z dnia na dzień pojawiło się dodatkowe miasto wielkości Poznania (641 tys. mieszkańców). Olbrzymie wyzwanie organizacyjne spotkało się z chęcią bezinteresownej pomocy wszystkich Polaków i ciężko narzekać na brak chętnych do pracy.

- Jak tylko wybuchła wojna i dowiedzieliśmy się, co się stało, zaczęliśmy działać - mówi Iwona Dziedzic-Gawryś rzeczniczka prasowa portalu Znany Lekarz. - W trzy dni powstał serwis przeznaczony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy do Polski. Wspólnie z Telemedi oraz pozostałymi partnerami przygotowaliśmy miejsce, gdzie uchodźcy mogą znaleźć pomoc medyczną. Serwis jest stworzony w całości w języku ukraińskim. Naszym głównym celem było udostępnienie błyskawicznego wsparcia. Każdy lekarz ma podany numer telefonu, pod który można bezpośrednio zadzwonić. Wszystkie konsultacje są oczywiście bezpłatne. W ramach połączenia można otrzymać receptę. Do tego potrzebny jest numer paszportu – podkreśla.

Twórcom projektu zależało na zaangażowaniu lekarzy mówiących w po ukraińsku i rosyjsku. Jak przyznają organizatorzy, odzew był ogromny. Gotowość do działania zgłaszali pojedynczy medycy jak i całe placówki.

- Wszyscy, do których się zwróciliśmy, przyjęli nasze zaproszenie – zaznacza Iwona Dziedzic-Gawryś. - Serwis będzie istniał, dopóki będzie potrzebna taka pomoc. Oczywiście planujemy jego rozbudowę i już pracujemy nad tym, żeby dodawać do niego lekarzy, którzy chcieliby takie usługi świadczyć. Rozważamy także specjalistów porozumiewających się w innych językach, jeśli będzie taka potrzeba. Wszystko zależy rozwoju sytuacji.

W serwisie można znaleźć szeroki wachlarz usług medycznych.

- Zaczynając od takich najbardziej potrzebnych na teraz, czyli pediatra, internista, psycholog w tym również dziecięcy, po chirurgów, ortopedów, stomatologów – wylicza. - Przekrój jest ogromny, a każdy lekarz ma opisany zakres realizowanych konsultacji i porad. Korzystając z wyszukiwarki można wybrać miasto i specjalizację. Lokalizacja w przypadku teleporady nie ma jednak większego znaczenia i można kontaktować się w oderwaniu od konkretnego miasta. O konieczności wizyty stacjonarnej decyduje lekarz – wyjaśnia.

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Bezpłatni lekarze dla uchodźców

Korzystanie z serwisu jest intuicyjne i całkowicie bezpłatne. Jak uzyskać poradę krok po kroku?

1. Wystarczy wejść na stronę  2. Umówić bezpłatną wizytę w języku ukraińskim lub rosyjskim. 3. Można się też umówić się za pośrednictwem infolinii 4. Jeśli ktoś potrzebuje recepty, wystarczy numer paszportu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się: