Znany Lekarz i Telemedi połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski. Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie.
Pomoc medyczna dla uchodźców
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, cały świat robi wszystko, by pomóc ukraińskiej społeczności, która dzielnie walczy z okupantem. Szacuje się, że w osiem dni od wybuchu wojny polską granicę przekroczyło ponad 600 tys. uchodźców. To tak, jakby na mapie Polski z dnia na dzień pojawiło się dodatkowe miasto wielkości Poznania (641 tys. mieszkańców). Olbrzymie wyzwanie organizacyjne spotkało się z chęcią bezinteresownej pomocy wszystkich Polaków i ciężko narzekać na brak chętnych do pracy.
- Jak tylko wybuchła wojna i dowiedzieliśmy się, co się stało, zaczęliśmy działać - mówi Iwona Dziedzic-Gawryś rzeczniczka prasowa portalu Znany Lekarz. - W trzy dni powstał serwis przeznaczony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy do Polski. Wspólnie z Telemedi oraz pozostałymi partnerami przygotowaliśmy miejsce, gdzie uchodźcy mogą znaleźć pomoc medyczną. Serwis jest stworzony w całości w języku ukraińskim. Naszym głównym celem było udostępnienie błyskawicznego wsparcia. Każdy lekarz ma podany numer telefonu, pod który można bezpośrednio zadzwonić. Wszystkie konsultacje są oczywiście bezpłatne. W ramach połączenia można otrzymać receptę. Do tego potrzebny jest numer paszportu – podkreśla.
Twórcom projektu zależało na zaangażowaniu lekarzy mówiących w po ukraińsku i rosyjsku. Jak przyznają organizatorzy, odzew był ogromny. Gotowość do działania zgłaszali pojedynczy medycy jak i całe placówki.
- Wszyscy, do których się zwróciliśmy, przyjęli nasze zaproszenie – zaznacza Iwona Dziedzic-Gawryś. - Serwis będzie istniał, dopóki będzie potrzebna taka pomoc. Oczywiście planujemy jego rozbudowę i już pracujemy nad tym, żeby dodawać do niego lekarzy, którzy chcieliby takie usługi świadczyć. Rozważamy także specjalistów porozumiewających się w innych językach, jeśli będzie taka potrzeba. Wszystko zależy rozwoju sytuacji.
W serwisie można znaleźć szeroki wachlarz usług medycznych.
- Zaczynając od takich najbardziej potrzebnych na teraz, czyli pediatra, internista, psycholog w tym również dziecięcy, po chirurgów, ortopedów, stomatologów – wylicza. - Przekrój jest ogromny, a każdy lekarz ma opisany zakres realizowanych konsultacji i porad. Korzystając z wyszukiwarki można wybrać miasto i specjalizację. Lokalizacja w przypadku teleporady nie ma jednak większego znaczenia i można kontaktować się w oderwaniu od konkretnego miasta. O konieczności wizyty stacjonarnej decyduje lekarz – wyjaśnia.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Bezpłatni lekarze dla uchodźców
Korzystanie z serwisu jest intuicyjne i całkowicie bezpłatne. Jak uzyskać poradę krok po kroku?
1. Wystarczy wejść na stronę 2. Umówić bezpłatną wizytę w języku ukraińskim lub rosyjskim. 3. Można się też umówić się za pośrednictwem infolinii 4. Jeśli ktoś potrzebuje recepty, wystarczy numer paszportu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co wiemy o Putinie? "To jest człowiek, który nie dopuszcza pojęcia przegranej"
- Fryzjerzy pomagają Ukrainie. "W takiej sytuacji trzeba uruchamiać pełne serce"
- Jak przewieźć zwierzę z Ukrainy do Polski? Obowiązują zmienione procedury
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio / Getty Images