Jamala reprezentowała Ukrainę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku. Wokalistka odniosła zwycięstwo wykonując utwór "1944". Piosenka opowiada o deportacji tatarskich przodków z Krymu. 24 lutego na jej ojczyznę znów napadł agresor, na skutek czego gwiazda musiała uciekać z Kijowa. - Spędziliśmy cztery dni w aucie - relacjonowała.
Zwyciężczyni Eurowizji 2016 ewakuowała dzieci z Ukrainy
W nocy z 23 na 24 lutego Rosja dokonała zbrojnego ataku na miasta Ukrainy. Mieszkająca w Kijowie Susana Alimiwna Dżamaładinowa, znana w międzynarodowej branży muzycznej jako Jamala, w kwadrans uciekła z domu, by zapewnić bezpieczeństwo kilkuletnim synom. Podobnie jak inni uchodźcy, w popłochu zdążyła zabrać wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
- 24 lutego w nocy wyjechaliśmy z Kijowa z dziećmi. Spędziliśmy prawie cztery dni w aucie, na spontanicznych postojach, bez jedzenia, którego w stanie szoku nikt nie pomyślał wziąć. Pokonywaliśmy dwa kilometry w cztery godziny - pisała na Instagramie.
Jamala głosi prawdę o wojnie w Ukrainie
Zwyciężczyni Eurowizji 2016 wywiozła dzieci do Turcji. Sama natomiast podróżuje po świecie, aby głosić prawdę na temat wojny w Ukrainie. Apeluje do wszystkich narodów, by zareagowały na militarną agresję wojsk Władimira Putina.
- Po tym, jak ewakuowałam moje dzieci do Stambułu, poświęcam się całkowicie mówieniu ludziom prawdy o tym, co teraz dzieje się w Ukrainie. To nie jest kryzys. To nie jest "operacja militarna". To wojna na szeroką skalę, bez żadnych zasad. Rosja dziś naraża świat na katastrofę technogeniczną. Wzywam wszystkie kraje do jedności przeciwko agresji Rosji – tak, jak Ukraińcy jednoczą się teraz w domach - obwieszcza w mediach społecznościowych.
Jamala wykorzystuje swoją popularność. Koncertuje w europejskich krajach i tym samym namawia do niesienia pomocy Ukrainie. Jest niezwykle aktywna w mediach.
- Wywiad za wywiadem. Wielka Brytania, Hiszpania, Francja... Chcę, by świat wiedział, jakie zło do nas przyszło - wyjaśnia.
Na Instagramie poinformowała, że dochód z jej najbliższych koncertów organizowanych w Niemczech i Rumunii w ramach eurowizyjnej preselekcji, zostanie przeznaczony na ukraińską armię.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ukraińcy, Rosjanie i studenci z Afryki. Wiele twarzy Ukrainy
- W czasie porodu słyszała wybuchy. "U nas się mówi, że w czasie wojny rodzi się dużo chłopców"
- Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców. Powstała specjalna platforma w języku ukraińskim
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: x-news