Kobiety Powstania Warszawskiego z ważnym apelem. "Robiłam zastrzyki igłą wypaloną nad zapałką"

Janina Jankowska
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego / Espreso
Irena Szyperska
Irena Szyperska
Janina Jankowska
Janina Jankowska
Maria Kowalska
Maria Kowalska
Walentyna Slonecka_Wala
Walentyna Slonecka_Wala
Kiedy oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, wśród nas wciąż żyją osoby pamiętające koszmar minionej wojny. Warszawskie powstańczynie zwróciły się ze słowami otuchy do walczących za naszą wschodnią granicą. - Doskonale wiemy, co to jest oblężenie - powiedziała .

Powstańcy o rosyjskiej agresji na Ukrainę

Walentyna Słonecka „Wala”, Janina Jankowska „Jasia”, Maria Kowalska „Myszka” i Irena Szyperska „Irka” wojenny koszmar widziały na własne oczy. Doświadczyły doniosłego zrywu i tragicznego upadku miasta, które stało się symbolem II wojny światowej. I jak niegdyś Warszawa walczyła o swoje, tak dziś Kijów stara się oprzeć inwazji najeźdźcy.

- To będzie apel do kobiet: młodych i starych, chociaż one się tak naprawdę nie starzeją - zażartowała Irena Szyperska. - Myśmy przeżyli piekło w czasie powstania. Ginęły dzieci, ginęli dorośli. Kobieta od początku życia do końca jest potrzebna mężczyznom. Postarajcie się im dorównać. Nie mam na myśli zabijania, ale ochronę tego, co jest wam najdroższe: waszych dzieci, mieszkań, ogniska domowego. Walczyliśmy o to przez sześćdziesiąt trzy - podkreśliła.

Warunki życia w oblężonej stolicy były naprawdę trudne, a samotna walka, choć przepełniona nadzieją, nie dawała wielu szans na wygraną.

- Nie mieliśmy uzbrojenia, bardzo szybko skończyła się woda, nie było światła, jedzenia, ale patrzyliśmy w przyszłość radośnie - powiedziała Janina Jankowska - Wam stara się pomóc cały świat. Nie mieliśmy opatrunków, szpitali, wszystko było bombardowane. Ratowałam ludzi, byłam sanitariuszką i pod koniec powstania robiłam zastrzyki igłą wypaloną nad zapałką. Nie baliśmy się, byliśmy młodzi i pełni nadziei - dodaje.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Powstańcy dla Ukrainy

Jan Ołdakowski w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej zaznaczył, że cała Europa ma świadomość doniosłej roli obrony Kijowa jest ściśle powiązana z tym, co spotkało Warszawę w 1944 roku.

- Doskonale wiemy, co to znaczy, jak jesteśmy oblężeni - przyznała Maria Kowalska. Chcieliśmy przynajmniej słowami wesprzeć tych, którzy muszą walczyć. Nawet gdybyśmy chcieli, to nie możemy inaczej. My, Polacy, mamy za sobą bardzo trudne doświadczenia i bardzo chcemy to zrobić, powiedzieć, że rozumiemy, jaka jest ich sytuacja.

Stawką nie jest wygrana bitwa czy wojna, ale prawda, której coraz trudniej pierwszej dobiegać do celu.

- Całym sercem byłam za wolnością, dlatego nie było w moim organizmie jakiegoś strachu - zaznacza. - Była za to radość i nadzieja, że będziemy nareszcie woli i szczęśliwi. Ponieważ teraz jest identyczna sytuacja na Ukrainie, jesteście nam bracia Ukraińcy, bardzo bliscy. Codziennie słucham wiadomości i oczekuję tych, z których wy i my będziemy mogli się cieszyć - podsumowała Walentyna Słonecka.

Rozmowy z powstańczyniami powstały z inicjatywy posła Pawła Kowala. Materiały zostały zrealizowane przez internetową telewizję Espreso i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości