Od 24 lutego trwa wojna w Ukrainie. Rosyjska inwazja stanowi przede wszystkim dramat mieszkańców i zagrożenie ich życia. W niebezpieczeństwie są też zabytki, których ewentualne zniszczenie spowoduje niepowetowane straty dla całego dziedzictwa ludzkości. Aby do tego nie dopuścić, w Polsce zorganizowano zbiórkę na ich zabezpieczenie przeciwpożarowe. O szczegółach mówi Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Wojna w Ukrainie a zabytki
Wojna w Ukrainie to przede wszystkim zagrożone życie ludzkie. Jest też zagrożona cała przestrzeń, która otacza ich na co dzień – w tym zabytki świadczące o wielokulturowej historii tych ziem.
Wojna w Ukrainie
Dlatego na prośbę miejskiej konserwator miasta Lwowa oraz opiekunów w innych miastach Ukrainy rusza zbiórka na zabezpieczenie przeciwpożarowe zabytków w tym kraju.
Zbiórka na zabezpieczenie przeciwpożarowe zabytków Ukrainy
Polsko - ukraińskie zespoły konserwatorskie współpracują w Ukrainie przy ochronie wspólnego dziedzictwa już od kilkunastu lat.
- W tym czasie tym czasie pracowały w kilkudziesięciu miejscach. Nasza fundacja prowadzi kilkanaście projektów w różnych miastach Ukrainy, przy obiektach zarówno polskiego, jak i ukraińskiego, wspólnego dziedzictwa kulturowego - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
- Potrzebujemy wsparcia na wypadek, gdyby coś złego miało się wydarzyć. Zbieramy zabezpieczenie przeciwpożarowe, bo zabytki w normalnym trybie są zabezpieczone. Natomiast sytuacja jest nadzwyczajna, dlatego potrzebny jest dodatkowy sprzęt - wyjaśnia prezes Laszczkowski.
W tym trudnym czasie możemy pomóc doraźnie zabezpieczyć zabytki w Ukrainie. Potrzebujemy zgromadzić jak najwięcej materiałów przeciwpożarowych.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe zabytków Ukrainy - co jest potrzebne:
- gaśnice proszkowe
- gaśnice pianowe
- koce przeciwpożarowe
- tkaniny ognioodporne
- wełna mineralna
Ważne - pamiętajmy, by materiały miały ważne certyfikaty.
Zbiórka na zabezpieczenie przeciwpożarowe zabytków Ukrainy- gdzie i kiedy
Zbiórki organizują miejscy konserwatorzy zabytków w całej Polsce oraz Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Będą w odbywać w kilkudziesięciu miastach w Polsce w weekend 5-6 marca 2022 r.
W Warszawie materiały można przynosić do wspólnej siedziby Stołecznego i Mazowieckiego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, w sobotę od 8.00 do 21.00, a w niedzielę w godzinach 8.00 – 14.00.
Zobacz także:
- Pomoc dla wcześniaków w Ukrainie. "Noworodki muszą zjeżdżać do schronów"
- Ukraińscy artyści chwycili za broń. "To wojna nie tylko o życia, ale o przetrwanie"
- Co wiemy o Putinie? "To jest człowiek, który nie dopuszcza pojęcia przegranej"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Dziedzictwa Kulturowego