Razem z Ukrainą

Ukraińscy artyści chwycili za broń. "To wojna nie tylko o życia, ale o przetrwanie"

Razem z Ukrainą

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Bianka Zalewska
Ukraińscy muzycy wstępują do armii

Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na naszych sąsiadów. Każdego dnia Ukraińcy starają się odeprzeć atak wroga. O wolność walczą wszyscy - zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W szeregi armii zaczęli wstępować również czołowi muzycy.

Ukraińscy muzycy walczą o swój kraj

Gdy Rosja zaczęła ostrzeliwać ukraińskie miasta, nasi sąsiedzi zjednoczyli się, by bronić swojego kraju. Ich silny opór i determinacja już stają się legendą. W szeregi armii zaczęli wstępować czołowi muzycy. Jednym z nich jest wokalista Vitaliy Kyrychenko z zespołu 482, co oznacza kod kreskowy Ukrainy.

Rozpoczynam służbę wojskową i uroczyście przysięgam narodowi Ukrainy, że zawsze będę mu wierny i lojalny. Szczerze i uczciwie będę wykonywać obowiązki wojskowe 

Dziś wszyscy obywatele Ukrainy nucą utwór "Dobry ranok Ukraino" zespołu 482.

Czołowi ukraińscy artyści wstępują do armii

Do armii wstąpił też Andrij Chływniuk, który jest liderem popularnego w Ukrainie zespołu funkowo-hiphopowego Boombox. Grupa na ukraińskiej scenie muzycznej gra już prawie 20 lat. Dziś popularny wokalista śpiewa utwór "Czerwona kalina", czyli hymn Strzelców Siczowych, stojąc z bronią w centrum ostrzeliwanego Kijowa.

- Nie byłem nigdy zawodowym żołnierzem. Byłem człowiekiem, który pisał utwory o miłości i nadal je pisze, ale zostałem zmuszony wziąć broń do ręki, aby bronić swojego domu i swojej ojczyzny przed okrutną napaścią i próbą okupacji przez reżim Władimira Putina - podkreślił Andrij Chływniuk.

O wolność Ukrainy walczy też popularna grupa Kozak System, która znana jest również z występów w Polsce oraz ze wspólnych nagrań z polskimi wykonawcami. Mówi się, że ich muzyka łączy nasze narody.

- Fakt, że muzycy wzięli broń do ręki świadczy o tym, że to wojna nie tylko o życia, ale o przetrwanie. Teraz każdy Ukrainiec bez względu na to, czym się zajmuje wziął broń do ręki. To wielka wojna Ukraińców przeciwko moskiewskiemu imperium. Bohaterstwo nie polega tylko na tym, aby wziąć karabin w ręce. To nie jest bohaterstwo. Ono polega na tym, aby nie poddać się panicznemu strachowi przed wrogiem, aby nie uciec ze swojego kraju, a zostać na miejscu i pomagać swojej armii. Każdy - tak jak może. (...) To wojna, jakiej nikt z nas nie widział. My byliśmy w 2014 i 2015 na froncie na Donbasie. Tam graliśmy koncerty dla naszych wojskowych, a dzisiaj mamy wojnę w Kijowie - mówił Ivan Lenyo, wokalista Kozak System.

- Naszą rolą jako zespołu muzycznego to nie jest tylko śpiewanie pięknych piosenek o miłości, ale także przekazanie tej ukraińskiej idei - dopowiedział Volodymyr Sherstiuk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości