Warszawski oddział Banku Żywności SOS organizuje akcję na rzecz uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce. Wolontariusze ze stolicy przez dwa dni będą przyjmować dary w postaci produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Gdzie i kiedy je składać?
Zbiórka żywności dla Ukraińców - data, miejsce
Według danych udostępnionych przez Straż Graniczną, w wyniku zbrojnej napaści wojsk Władimira Putina na Ukrainę, do Polski napłynęła duża fala uchodźców. Od 24 lutego granicę naszego kraju przekroczyło ponad 604 tysiące osób uciekających przed wojną - głównie matki z dziećmi, seniorzy, niepełnosprawni oraz studenci ukraińskich uczelni, którzy są obywatelami innych państw. Bez perspektyw, bez dachu nad głową, z symbolicznym ekwipunkiem mogą liczyć wyłącznie na pomoc sprzyjających im Polaków.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Hojność tych, którzy zapewnili uchodźcom zakwaterowanie, jest nieoceniona. Przy punktach granicznych pojawiło się gros Polaków, którzy oferują Ukraińcom bezpieczny transport. Zjednoczone i solidarne ze wschodnim sąsiadem społeczeństwo wpłaca pieniądze na rzecz ofiar wojny, ofiaruje ciepłą odzież oraz jedzenie. To piękne gesty, z których jesteśmy dumni. Pamiętajmy jednak, że pomoc dla uchodźców będzie długofalowa, a najbardziej przydatna jest ta przemyślana i odpowiednio zorganizowana przez sprawdzone, zaufane instytucje.
Stołeczny Bank Żywności SOS w najbliższy piątek i sobotę, tj. 4 i 5 marca na Placu Bankowym w Warszawie organizuje zbiórkę żywności dla ludzi z Ukrainy przyjeżdżających do Polski. W tych dniach od godz. 11:00 do 20:00 przed ratuszem można przekazać wolontariuszom produkty z długim terminem przydatności do spożycia.
Bank Żywności SOS dla Ukrainy - co przynosić?
Ważne, by zbierane przez wolontariuszy jedzenie nadawało się do spożycia również za kilka miesięcy i tym samym nie zostało zmarnowane. Przygotowano więc specjalną listę potrzebnych produktów, które zostaną przyjęte w Banku Żywności SOS:
- woda;
- soki;
- herbata;
- kawa;
- mleko UHT;
- makaron;
- ryż;
- kasza;
- cukier;
- dżemy;
- olej;
- dania dla dzieci;
- dania gotowe;
- słodycze;
- papierowe kubki;
- przetwory warzywne;
- konserwy.
Zbiórka organizowana jest we współpracy z m.st. Warszawa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Siła jest kobietą". Ukraińska lekarka z Siedlec zapewnia rodaków: "Postaram się zrobić wszystko"
- Pracownica OBWE zginęła w ostrzale Charkowa. "Zabita podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny"
- Uciekają przed piekłem wojny. "Dzieci płakały i bały się"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: materiał Bank Żywności SOS w Warszawie
Źródło zdjęcia głównego: fcafotodigital/Getty Images