uaSOS.org pomaga znaleźć schronienie osobom uciekającym przed wojną
Trwa inwazja rosyjska na Ukrainę. Tysiące osób uciekających przed wojną szuka schronienia na terenie Polski. Dzięki bezpłatnej platformie suaSOS.org będą mogły szybciej znaleźć miejsce, w którym mogą się zatrzymać.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę widzimy olbrzymią empatię i zaangażowanie polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom. Aby umożliwić szybkie znalezienie bezpiecznego schronienia, a jednocześnie ułatwić działania pomocowe wszystkim chętnym, uruchomiliśmy platformę uaSOS.org
Jak dodaje, aplikacja "będzie dużym wsparciem także dla organizacji pozarządowych oraz samorządów dysponujących informacjami o dostępnych miejscach noclegowych, które do tej pory nie były optymalnie wykorzystywane". - Zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość, do zgłaszania miejsc noclegowych na platformie i włączenie się w pomoc naszym sąsiadom - podkreśla Piotr Tyma.
uaSOS.org - jak działa platforma?
Każdy chętny może zamieścić na sosUA.pl dokładne informacje na temat oferowanego noclegu, w tym:
- liczby miejsc,
- lokalizacji,
- czasu udostępniania lokalu,
- płci gospodarzy.
Osoby poszukujące miejsca noclegowego po określeniu swoich kryteriów, będą automatycznie otrzymywać informacje o dopasowanych ofertach. Platforma umożliwia też bezpośrednią komunikację pomiędzy potrzebującymi i oferującymi noclegi. Może być także wykorzystywana przez organizacje i grupy nieformalne, które pomagają uchodźczyniom i uchodźcom w znalezieniu, chociaż tymczasowego noclegu.
uaSOS.org będzie dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej. W najbliższych dniach dodawane będą kolejne funkcjonalności, np. zapewnienie transportu.
Portal jest oddolną inicjatywą ludzi dobrej woli, którzy postanowili bezpłatnie i wspólnymi siłami stworzyć platformę pozwalającą realnie nieść pomoc ludziom, których dotknęła wojna w Ukrainie
Zobacz wideo: Razem z Ukrainą
uaSOS.org a bezpieczeństwo
Jak zapewniają twórcy projektu, platforma została w pełni zabezpieczona od strony prawnej (m.in. kwestie RODO) przez kancelarię ID Advisory. Dodatkowo posiada szereg zabezpieczeń technicznych. Zaliczają się do nich m.in.:
- zestaw danych przetwarzanych jest ograniczony;
- tożsamość będzie udostępniona po tzw. matchowaniu.
- Z zespołem informatyków i prawników pracujemy praktycznie bez przerwy od kilkudziesięciu godzin, by zbudować najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze narzędzie, które połączy uchodźców z ludźmi, którzy chcą im pomagać – podkreślają koordynatorki projektu Jagoda Trela z ID Advisory oraz Alina Bieniek z Clevsoft.
Partnerami platformy sosUA.pl są organizacje pozarządowe i samorządowe m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – Fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Tech to the rescue, BCG Platinion, Clevsoft oraz ID Advisory.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Politechnika Gdańska wspiera Ukraińców. "Będziemy prowadzić świetlicę dla dzieci, żeby dać im namiastkę normalności"
- Ukraina dzielnie odpiera atak Rosjan. "Nie zamierzamy się poddawać, będziemy bronić swojego kraju"
- Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy w całej Polsce. Gdzie są, jak działają, jaką pomoc oferują
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: mat. prasowe/uaSOS.org
Źródło zdjęcia głównego: Sean Gallup/Staff/Getty Images