Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera Ukrainę. Planowany jest zakup potrzebnego sprzętu do szpitali państwowych i wojskowych. Jak ogłosił Jurek Owsiak, obecnie prowadzone są rozmowy, jak bezpiecznie przetransportować sprzęt przez granicę polsko-ukraińską. Co zostało zakupione? Jaki sprzęt trafi do Ukrainy?
Fundacja WOŚP dla Ukrainy
28 lutego fundacja WOŚP ogłosiła, że włącza się w pomoc dla Ukrainy poprzez działania takie same, jak wykonuje w Polsce - zakup sprzętu medycznego. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że planowany jest zakup oraz transport kardiomonitorów i respiratorów na teren Ukrainy.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak poinformował sam Jurek Owsiak na swoim profilu na Facebooku: "Dzisiaj spotkaliśmy się z przedstawicielami ukraińskiej Fundacji Serce do Serca. Kilkanaście lat temu zaprosiliśmy ludzi z Ukrainy do Polski i przekazaliśmy im „know-how”, czyli jak najskuteczniej działać wolontariacko. Tym samym nasz pomysł Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przenieśliśmy na grunt Ukrainy. Tak jak wszyscy jej obywatele, także i oni próbują jak najbardziej skutecznie działać, aby nieść wszelką pomoc swoim Rodakom".
"Obiecali wsparcie w całej logistyce, czyli w bezpiecznym dowiezieniu na miejsce sprzętu medycznego, który chcemy kupić dla szpitali ukraińskich" - dodał założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jaki sprzęt trafi do Ukrainy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?
1 marca fundacja na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że złożyła zamówienie na sprzęt medyczny, który trafi nie tylko do oddziałów neonatologicznych, ale również do szpitala wojskowego w Ukrainie. Kwota przeznaczona na ten cel wynosi 28 124 980,75 zł.
Do oddziałów noworodkowych trafi:
- 86 kardiomonitorów,
- 9 respiratorów,
- 59 defibrylatorów szpitalnych,
- 230 pomp strzykawkach,
- 40 respiratorów (w tym respiratory transportowe),
- 30 sztuk ssaków mechanicznych,
- 100 pulsoksymetrów,
- 26 defibrylatorów klinicznych,
- 10 EKG,
- aparaty do znieczulenia,
- 3000 sztuk indywidualnych pakietów medycznych oraz możliwe dostępne środki opatrunkowe i dezynfekujące.
Ich rozdysponowaniem ma zająć się Centralny Szpital Neonatologiczny w Kijowie. Ponadto, fundacja planuje zakup inkubatorów, zestawy do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków i różne modele łóżek szpitalnych, a także karetkę pogotowia.
Fundacja WOŚP wspomaga również szpital w Przemyślu, który obecnie jest znacznie bardziej obłożony w związku z sytuacją na granicy z Ukrainą.
Obecne koszty fundacja pokrywa z dotychczas zebranych pieniędzy i jest to pierwszy etap pomocy Ukrainie. Zapowiedziano, że jeśli pomoc wciąż będzie potrzebna, to ogłoszona zostanie zbiórka publiczna, aby pokryć dodatkowe koszty. Aktualnie prowadzone są rozmowy związane z formalnym i bezpiecznym dostarczeniem potrzebnego sprzętu do miejsc, w których dalej będzie rozdysponowywany.
Zobacz także:
- Dostałeś SMS-a z wezwaniem do służby wojskowej? Sprawdź, co powinieneś zrobić
- Pomoc Ukrainie. Powstała platforma z dostępnymi noclegami w Polsce
- Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc? "Podzielmy się sprzętem"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Teofila Siewko
Źródło: WOŚP
Źródło zdjęcia głównego: TAO EDGE/Getty Images