Newsy

Pracownica OBWE zginęła w ostrzale Charkowa. "Zabita podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny"

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
osce.org, TVN24
Flaga OBWE

Maryna Fenina to kolejna cywilna ofiara rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Informację o śmierci wysłanniczki przekazała na oficjalnej stronie internetowej Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wyrażając współczuje dla rodziny zmarłej. Ponowiono również apele o nieatakowanie osób niezwiązanych z armią.

Maryna Fenina zabita w Charkowie

Maryna Fenina zginęła podczas ostrzału Charkowa. Ja przekazuje strona OBWE, kobieta załatwiała codziennie sprawunki, gdy dosięgnęły ją strzały rosyjskich wojsk. Była członkinią specjalnej misji monitorującej sytuację na Ukrainie.

- Maryna zginęła podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny - podaje komunikat organizacji. - W Charkowie i innych miastach i miasteczkach na Ukrainie pociski, pociski i rakiety uderzają w budynki mieszkalne i centra miast, zabijając i raniąc niewinnych cywilów - kobiety, mężczyzn i dzieci - podkreślono.

Wyrazy współczucia dla rodziny przekazali m.in. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i sekretarz generalny OBWE Helga Maria Schmid.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Rodzinie Maryny składamy najgłębsze kondolencje i wyrazy współczucia. Maryna była cenionym członkiem zespołu SMM (Special Monitoring Mission- red. ), a nasi koledzy na Ukrainie pozostają w bliskim kontakcie z jej rodziną, aby zaoferować nasze wsparcie - napisano.

Na wojnie w Ukrainie giną cywile

Jak donosi TVN24, powołując się na ukraińskie władze, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 2 000 cywili. Zaatakowana strona mówi wprost o zbrodniach wojennych, informując, że na cel brane są m.in. szkoły, szpitale i budynki mieszkalne. W związku ze śmiercią wysłanniczki OBWE organizacja zaapelowała o pokój.

- Pomimo wielokrotnych wezwań ze strony społeczności międzynarodowej w tym OBWE, niesprowokowana operacja wojskowa przeciwko Ukrainie trwa nadal. Zdecydowanie potępiamy nasilenie ostrzałów w ośrodkach miejskich, które powodują śmierć i obrażenia cywilów, i ponawiamy nasz apel do Federacji Rosyjskiej o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych i podjęcie konstruktywnego dialogu - podsumowano.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: osce.org, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images / Contributor / Getty Images

Pozostałe wiadomości