Czy Polska wyśle wojska do Ukrainy? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie

Andrzej Duda
Andrzej Duda nie wyśle wojsk do Ukrainy
Źródło: x-news/TVN24
2 marca odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, podczas którego omawiano sytuację Polski w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do plotek o rzekomym planie wysłania polskich wojsk na terytorium wschodniego sąsiada. Co powiedział?

Polskie wojska wezmą udział w wojnie w Ukrainie?

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja zaatakowała niepodległy kraj z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. Jak podaje serwis tvn24.pl, 2 marca odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie sytuacji w Ukrainie. Podczas konferencji po posiedzeniu RBN zwierzchnik sił zbrojnych poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli klubów i kół sejmowych, żeby walczyli z dezinformacją, bo jest jej coraz więcej, co widać zwłaszcza w mediach społecznościowych. Zapewnił, że Polska nie wysyła wojsk do Ukrainy.

- Chcę bardzo mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie - mówił Andrzej Duda. - Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji o tym, że my się gdzieś tam szykujemy, że chcemy brać udział w wojnie, że ktoś chce wysyłać polskich żołnierzy na wojnę w tej chwili, czy że Polska ma zamiar wysyłać swój sprzęt bojowy na wojnę, proszę takich informacji nie słuchać - dodał.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Jak podkreślał prezydent, "polscy żołnierze absolutnie się na wojnę nie udają". - Oczywiście, jeżeli trzeba będzie bronić naszego kraju, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani - mówił.

- Jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych i cały Sojusz Północnoatlantycki za każdym razem ponawia gwarancje z artykułu 5 (paktu NATO - przyp. red.). Gdyby którekolwiek państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową - wskazał Duda. - Nie ma właściwie takiego prawdopodobieństwa, żeby taka sytuacja mogła nastąpić - dodał.

Ustawa o obronie ojczyzny

Jak podaje serwis tvn24.pl, Andrzej Duda odniósł się także do projektu ustawy o obronie ojczyzny. W czwartek w Sejmie ma się odbyć jej pierwsze czytanie. - Nikt nie mówi, że w czasie prac parlamentarnych nie będzie dyskusji, że nie będzie jakichś propozycji, ale wszyscy zgodnie mówili, że ustawa jest bardzo potrzebna - powiedział prezydent.

Podkreślił, że sprawą oczywistą jest to, "że musimy wzmocnić nasze bezpieczeństwo poprzez zwiększenie potencjału naszej armii, przez zwiększenie także i środków NATO, żeby ta armia była jak najlepiej wyposażona, aby była w stanie - w razie potrzeby - bronić Polski". - Oczywiście perspektywa jest długofalowa, bo to jest proces - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że dzisiaj na straży naszego bezpieczeństwa stoją sojusznicy z NATO, przede wszystkim armia amerykańska. - Jest bezpiecznie, ale chciałbym, żebyśmy doprowadzili Wojsko Polskie do takiego stanu, żebyśmy mogli sobie zapewnić bezpieczeństwo tylko siłami naszej armii. Wierzę, że ta ustawa w tym pomoże, że ten problem uda się załatwić - oświadczył Andrzej Duda.

Powiedział, że podczas posiedzenia pojawiły się głosy, "iż potrzebne jest wypracowanie takiej ustawy, żeby było jednolite stanowisko całej sceny politycznej, czyli niezależnie, kto będzie rządził przez kolejne kadencje parlamentarne, żeby plan modernizacyjny - plan zwiększenia bezpieczeństwa Polski - był systematycznie i spokojnie realizowany".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej newsów o sytuacji w Ukrainie znajdziecie na tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości