zabytek

  zabytek

  Katedra Santa Maria del Fiore to, obok dzwonnicy Giotta di Bondone, najlepiej widoczna budowla we Florencji. Czerwona kopuła autorstwa Brunelleschiego od lat zachwyca nie tylko przyjezdnych, ale też architektów – jest to przykład niezwykle ambitnego i nowatorskiego projektu.

  Giżycka Twierdza Boyen to XIX-wieczny zabytek, który chętnie odwiedzają turyści przebywający na Mazurach. Niemal 200 lat temu miała ogromne znaczenie dla obronności Prus Wschodnich. Obecnie można ją zwiedzać i wziąć udział w licznych imprezach, zlotach oraz festiwalach organizowanych na jej rozległym terenie.

  Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, które znają chyba wszyscy Polacy. Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się bliżej budynkowi, który już niedługo stanie się ... zabytkiem. Co oznacza znajdująca się tam tabliczka z dwoma zerami? Dokąd można się dostać tunelami, które rozciągają się pod dworcem i co miał na myśli Mariusz Szczygieł mówiąc: "Kto nie okrada kraju, okrada własna rodzinę"?

  Folwark w Chorowicach popadał w ruinę. Tę ruinę cztery lata temu wypatrzyła Urszula Zagul-Krzeszowiak i postanowiła odrestaurować ten zabytek. Wśród właścicieli folwarku była rodzina Waxmanów. Ich syn - kompozytor Franz Waxman - otrzymał dwa Oscary i dziewięć nominacji. Skomponował muzykę do większości filmów z Marilyn Monroe i do "Bulwaru Zachodzącego Słońca". Poznajcie historię folwarku w Chorowicach i zobaczcie, jak wygląda po odbudowie.

  Łukasz Radwan udał się do Krakowa, do Pracowni Mebli Zabytkowych na Wawelu. Jak przywraca się do życia krzesła, na których siedzieli polscy królowie?

  Słowiańskie dziady, katolickie Zaduszki i amerykańskie Halloween. Ten ostatni obrzęd wzbudza najwięcej kontrowersji. Co jest hitem w tym sezonie? Za kogo, lub za co, najchętniej przebiera się młodzież? Co ma z tym wspólnego Miley Cyrus? Dlaczego młodzi ludzie fotografują nagrobki? O tym - Filip Chajzer