Historia antycznej świątyni Partenon na Akropolu w Atenach

Partenon
Partenon na Akropolu - historia antycznej świątyni
Źródło: Matteo Colombo/Getty Images
Akropol w Atenach to główny punkt wycieczek po stolicy Grecji. Jednym z najciekawszych zabytków jest świątynia Ateny Dziewicy (Partenos), czyli Partenon. Najdoskonalszy przykład porządku doryckiego w architekturze z rzeźbami wykonanymi przez samego Fidiasza – czy może być coś bardziej wyjątkowego?

Partenon – co to właściwie jest? Jest to świątynia znajdująca się na wzgórzu Akropol w Atenach. Na wzgórzu tym stała warowna cytadela, później jej funkcje obronne zostały zastąpione religijnymi. Budowa świątyni została rozpoczęta w 447 roku p.n.e., a zakończono ją w 432 r. p.n.e. Nie do końca wiadomo, kto konkretnie odpowiadał za jej zbudowanie. Do dzisiaj uważa się, że plany budowli stworzyli Iktinos i Kallikrates – antyczni architekci i przedsiębiorcy. Nie trudno domyślić się, jakiej bogini był poświęcony ateński Partenon. Chodzi tutaj oczywiście o Atenę Dziewicę, córkę Zeusa i Metydy. Mityczna Metyda była boginią rozwagi i roztropności. Z ich romansu powstała Atena – bogini mądrości, sztuki, sprawiedliwej wojny, opiekunka Sparty i Aten. Jej atrybutami był miecz i tarcza, a innymi symbolami – sowa i gałązka oliwna.

Historia Partenonu w Atenach

Warto zacząć od czasów, kiedy Partenon przestał pełnić religijne funkcje. Proces stopniowego rozkładu i niszczenia świątyni zaczął się ok. 500 roku n.e. Wtedy usunięto z niego wiele rzeźb wraz z ogromnym posągiem Ateny autorstwa Fidiasza. Miejsce zostało zamienione w kościół chrześcijański. Taką funkcję pełnił przez setki lat, aż do 1458 roku, kiedy Ateny zostały zajęte przez sułtana tureckiego Mehmeda II Zdobywcę. Partenon w Atenach został wtedy przerobiony na meczet. Świątynia została dotkliwie zniszczona podczas oblężenia przez Wenecjan w 1687 roku. Turcy na czas walk z Wenecją o Ateny zrobili tam magazyn prochu, dlatego wybuch był niezwykle dotkliwy. Pomimo to ocalało wiele rzeźb, które później – na początku XIX wieku wywieziono do Anglii i sprzedano rządowi Wielkiej Brytanii. Zostały umieszczone w British Museum, część oddano do Luwru i do Muzeum w Kopenhadze.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Partenon niszczał i popadał w ruinę do 1894 roku, kiedy grecki architekt Nikolaos Balanos zaczął rekonstruować świątynię Ateny. Popełnił on jednak błąd, ponieważ do wzmocnienia świątyni posłużyły metalowe klamry, które po pewnym czasie zaczęły korodować i tym samym niszczyć budynek. W 1975 roku podjęto decyzję o odnowieniu całego Akropolu. Rozpoczęto badania naukowe oraz inwentaryzację ocalałych elementów różnych budowli. W 1986 roku rozpoczęto renowację z użyciem jak największej ilości oryginalnych elementów. Klamry podtrzymujące budynek zostały wymienione na tytanowe, które nie rdzewieją, a marmur do rekonstrukcji był pozyskiwany z tego samego kamieniołomu, co w starożytności.

Partenon – opis budowli

Świątynia została zbudowana na planie perypteru, co oznacza, że budynek otacza pojedyncza kolumnada. Podstawą jest stylobat o wymiarach 69,51x30,86 m. Kolumnada składa się z 46 kolumn – 17 na dłuższych bokach i po 8 na krótszych. Przedsionek świątyni i jej tylna część pełniąca funkcję skarbca zaczynały się od 6 mniejszych kolumn. Za przedsionkiem Partenonu znajdowało się główne pomieszczenie, czyli naos. Na środku stał ogromny posąg Ateny autorstwa Fidiasza. Strop nad naosem podpierały kolumny, które dzieliły świątynię na 3 nawy. Za naosem znajdowało się jeszcze jedno pomieszczenie – opistodomos, którego strop był podparty czterema dużymi kolumnami. Był to wspomniany wcześniej skarbiec Partenonu. Plan całej budowli opiera się na 86 mniejszych i większych kolumnach.

Partenon – rzeźby w świątyni

Niemal w całej świątyni było setki rzeźb, które zostały zniszczone lub wywiezione. Niektóre zachowały swój oryginalny kształt, a inne zrekonstruowano. Ściany Partenonu na całej długości były ozdobione fryzem jońskim. Fryz na ścianach zewnętrznych wynosił 160 metrów długości, a wewnętrznych – 60 m. Zewnętrzne podpory świątyni były ozdobione scenami narodzin Ateny oraz wizualizacją sporu Ateny z Posejdonem o miasto. Belkowanie nad kolumnami było ozdobione scenami walki bogów i tytanów. Od strony południowej widoczne są też walki Lapitów z centaurami, a na zachodzie można podziwiać bitwy Greków i Amazonek. Na ścianie północnej są sceny zdobycia Troi. Fryz Panatenajski umieszczony pod fryzem głównym jest usytuowany na wysokości 11 metrów. Przedstawia postacie młodzieńców niosących wodę, 140 jeźdźców i starców z gałązkami oliwnymi oraz zwierzęta prowadzone na ofiarę dla bogini. Po wschodniej stronie widoczne są dziewczęta idące w stronę kapłanki, która z rąk dziecka odbiera nową szatę dla Ateny.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Matteo Colombo/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana