Świat

Grecja - co warto zobaczyć, first czy last minute?

Świat

Aktualizacja:

Grecja w czasach antycznych była światową potęgą, stolicą filozofów i myślicieli. Po dziś dzień historia powtarza ich nazwiska, a turyści z całego świata zjeżdżają się, aby podziwiać monumentalne budowle. Mówi się, że każdy Europejczyk powinien odwiedzić Grecję, bez której nie byłoby tak rozwiniętej cywilizacji na starym kontynencie.

W Grecji swoje korzenie ma teatr, literatura, myśl filozoficzna, ale też demokracja. Wkładu tego państwa w spuściznę światową nie można lekceważyć. Chociaż dziś kojarzy się przede wszystkim z miejscem letnich wakacji, warto znaleźć chwilę, aby zagłębić się w historię tego państwa, zwłaszcza że nadal jest tam wszechobecna.

>>> Zobacz także:

Grecja dla początkujących

Grecja to nie tylko stały ląd, ale również okoliczne wyspy, które chętnie wybierają turyści, głównie ze względu na gwarancję słonecznych dni. Warto wiedzieć, że wokół lądu jest aż 2,5 tys wysp, z czego jedynie 160 jest zamieszkałych. Wybór jest więc ogromny. Dodatkowo, śródziemnomorski klimat jest bardzo korzystny dla Europejczyków. Ponieważ lipiec i sierpień są miesiącami boomu turystycznego w tym regionie, warto zdecydować się na wyjazd w czerwcu lub wrześniu. W ten sposób można uniknąć tłoku i gwaru przyjezdnych z całego świata. Dodatkowo ceny na początku i na końcu sezonu są dużo bardziej atrakcyjne niż w jego szczycie. Już podczas pierwszego dnia pobytu każdy zauważy, że mieszkańcy tego kraju szanują swój czas wolny i wszędzie obowiązuje sjesta. Ze względu na upały między godz. 13 a 15 zamykane są sklepy, okiennice w domach, galerie i kawiarnie, a ich pracownicy i właściciele udają się na popołudniowy odpoczynek.

Obowiązującą walutą w Grecji jest euro, więc można zabrać ze sobą zapas gotówki lub po prostu korzystać z bankomatów na miejscu. Bardzo łatwo się tam dostać wybierając lot do Aten lub Saloników. Krótka podróż nie jest męcząca, dlatego niektórzy decydują się nawet na krótki weekendowy wypad.

Grecja wyspy - czym różnią się od lądu?

Grecja to przede wszystkim słynne wyspy, jak Kreta, Rodos czy Korfu. Każda z nich ma swoją niezwykłą historię. Największa, jeśli chodzi o powierzchnię jest Kreta, o której mieszkańcy mówią, że nie można z niej wyjechać nie odwiedziwszy Knossos - to tam miał się znajdować antyczny labirynt Minotaura. Miejscowa historia sięga jednak jeszcze dalszych czasów. W jednej z jaskiń wyspy o nazwie Dikte narodził się podobno ojciec wszystkich bogów - Zeus. Jej mieszkańcy do dziś podkreślają duże znaczenie mitologii dla tego regionu, czym przyciągają chłonnych opowieści turystów. Obecnie wyspa to również ekskluzywne kurorty, które oferują wszelkie opcje aktywnego wypoczynku.

Z kolei Rodos nazywana jest ulubienicą bogów, zwłaszcza władcy słońca - Heliosa, który obdarzył jej mieszkańców największą liczbą słonecznych dni w roku, ale upał łagodzi wiejący tutaj nieustannie wiatr. Oczywiście najważniejszym miejscem jest wzgórze Akropol, z którego rozciąga się przepiękna panorama. W antycznych czasach wzniesiono tam cytadelę, niestety nie przetrwała on do czasu dzisiejszych. Pozostały za to ruiny ówczesnych świątyń: Partenon, Apteros, Propyleje, czy sanktuarium Artemidy. Wszystko to, co do tej pory wielu oglądaliśmy tylko na kartach podręczników z historii, dostępne jest w Grecji niemal na wyciągnięcie ręki.

Korfu jest za to najbardziej zieloną wyspą, przez wzgląd na liczne gaje oliwne i strzeliste cyprysy. Brak tutaj charakterystycznych białych domków z niebieskimi okiennicami. To miejsce, którego klimat i krajobraz przypominają bardziej Włochy. Wybierając się w tę okolicę, warto wziąć pod uwagę, że panuje na niej nieco inna, bardziej deszczowa pogoda, stąd też piękne zielone krajobrazy, zamiast tych wysuszonych słońcem, do których przyzwyczaiła turystów Grecja.

First czy last minute - co warto wybrać?

Ceny wylotów do Grecji różnią się nie tylko, jeśli chodzi o niski i wysoki sezon. Jeśli nie jesteśmy fanami upałów i tłoku, warto zaplanować wakacje na czerwiec lub wrzesień. Dodatkowo, jeśli uda się ustalić datę urlopu z dużym wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnej oferty first minute. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć pewność dokonanej rezerwacji, a jednocześnie możliwość wyboru z pełnej oferty hoteli. Przy wyjazdach tego typu dostępna jest bogatej baza miejsc noclegowych, a ceny zawierają dodatkowo możliwość przelotu dzieci lub darmowe zakwaterowanie dla najmłodszych.

Takiej swobody nie ma w przypadku oferty last minute, która jednak zazwyczaj jest jeszcze tańsza niż dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Nastawiając się na wczasy last minute trzeba liczyć się z możliwym wylotem w ciągu kilku dni lub kilkunastu godzin . Oznacza to niewiele czasu na przygotowania i gwarancję wolnego w pracy. Dlatego też zwykle decydują się na taki wyjazd osoby, które wyjeżdżają bez dzieci, gdyż nie ma gwarancji, że wybrany hotel będzie posiadał wszelkie udogodnienia dla najmłodszych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości