"Tak, ale pod warunkiem"
Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Obrazy sakralne jego autorstwa można podziwiać nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Marzeniem artysty było jednak zaprojektowanie świątyni. Kiedy więc ówczesny proboszcz parafii w Białym Borze zaproponował mu namalowanie ikon do nowopowstającej cerkwi, malarz postawił warunek.
Albo zbuduje całą świątynię, we współpracy z architektami, albo już kompletnie niczego nie zrobi
- wyjawił ks. Mariusz Dmyterko.
Proboszcz zgodził się i tak Nowosielski mógł zacząć spełniać swoje marzenie.
Przyjechał nocnym pociągiem z Krakowa do Białego Boru i od razu przeszedł do dzieła
- powiedział ks. Jerzy Ulicki.
Oburzenie wiernych
Projekt prof. Nowosielskiego przygotowany we współpracy z architektem, Bogdanem Koterbą początkowo nie przypadł do gustu wszystkim parafianom. Ich zdaniem budynek miał niewiele wspólnego z cerkwią. Nie podobał im się brak zewnętrznych kopuł, oraz zbyt skromny wystrój.
Wnętrza świątyń bizantyjskich są bardzo bogate, różne ornamenty, same ikony mają w sobie takie pewne bogactwo, no a tutaj, prostota, prostota i jeszcze raz prostota
- wyjaśnił ks. Dmyterko.
Doszło nawet do tego, że jedna z osób zaproponowała wykonanie nowego projektu za darmo tylko po to, by nie realizować konceptu Nowosielskiego. Proboszcz nie przyjął jednak oferty i budowa świątyni rozpoczęła się w 1992 r.
Ogromne zainteresowanie mediów
Po 5 latach świątynia była ukończona. Z uwagi na autora projektu na uroczystość poświecenia cerkwi przybyło wielu dziennikarzy z radia i telewizji.
Te wizyty robiły wielkie wrażenie na wiernych, którzy nie wiedzieli o co chodzi. Taka cerkiew niezbyt wysokich aspiracji wzbudza takie wielkie uznanie
- powiedział ks. Ulicki.
W 2019 roku zakończono proces wpisania świątyni do rejestru zabytków.
>>> Zobacz także:
Józef Mehoffer - krakowski malarz, który stworzył spektakularne wnętrza kościoła w Turku
Tajemnice bitwy. Co skrywają grunwaldzkie pola?
Głogów. Odbudowany teatr miejski wznowił działalność
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Reporter: Małgorzata Fall