Polska

Józef Mehoffer - krakowski malarz, który stworzył spektakularne wnętrza kościoła w Turku

"Dzieło Mehoffera w Turku"

Polska

Józef Mehoffer - krakowski malarz, który stworzył spektakularne wnętrza kościoła w Turku

"Dzieło Mehoffera w Turku"

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku może pochwalić się niezwykłym wnętrzem. Jego autorem jest sam Józef Mehoffer - jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Jak to się stało, że krakowski malarz trafił do tego wielkopolskiego miasteczka i postanowił odmienić miejscowy kościół? Historię projektu poznał Łukasz Radwan. 

Dzieło Mehoffera w Turku

Józef Mehoffer jest autorem m.in. "Dziwnego ogrodu" - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrazów. W Turku znany jest również jako designer, ponieważ zaprojektował wnętrza miejscowego Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

Jak krakowski malarz znalazł się w Wielkopolsce? 

Żeby o tym powiedzieć trzeba wrócić aż do 1925 roku, kiedy artysta czasowo przebywał w Watykanie, w Rzymie. Tam na jednej z uliczek, w czasie spaceru spotkał młodego księdza Józefa Florczaka. To spotkanie zaowocowało wieloletnią przyjaźnią

- zdradził Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. 

W 1929 roku ksiądz Florczak wrócił do Polski. Po krótkim urlopie poprosił o przydział do parafii w Turku

W 33 roku zaprosił ksiądz swojego przyjaciela. Weszli tutaj do naszego kościoła i ów artysta powiedział "przyjacielu, kościół masz piękny, ale wystrój paskudny"

- opowiadał Bartosz Stachowiak. 

Mehoffer całkowicie odmienił wnętrze świątyni. Choć miał o wiele większe plany, nie mógł ich zrealizować z powodu II wojny światowej. Kościół został zamknięty przez Niemców i przeznaczony dla przesiedleńców ze wschodu, co spowodowało jego powolne niszczenie, szczególnie części parterowej. Obecny wygląd jest efektem ogromnej pracy konserwatorów zabytków. 

Wnętrze kościoła 

Kościół N.S.P.J. w Turku posiada wyjątkowe ozdoby na sklepieniach - polichromie. Mehoffer zaprojektował na nich złocenia - gwiazdy i deszcz. Nad ołtarzem można podziwiać także cherubiny i serafiny. Artysta jednak nie namalował ich sam. 

Już wtedy był podeszłym wieku, ponad 60 lat. Nie był w stanie wykonać polichromii – to jest ponad 3 tysiące metrów. Dobrał sobie swoich uczniów z Akademii Krakowskiej

- wyjaśnił dyrektor Muzeum Miasta Turku. 

Kościołów, które mają pełną polichromię jest niewiele, a stworzonych przez takich artystów jak Józef Mehoffer z pewnością jeszcze mniej. Z tego względu warto wybrać się do kościoła w Turku - miejsca, które powstało z pasji i niezwykłej przyjaźni. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Reporter: Magda Nabiałczyk
Co sądzisz o tym artykule?
52
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0