Anna Mucha broni 100-letniego mostu przed wysadzeniem i apeluje do Toma Cruise'a: "Tom, it is impossible!"

Anna Mucha
East News/Bartosz Krupa
Źródło: Dzien Dobry TVN
Ponad 100-letni most kolejowy na Jeziorze Pilchowickim chcą wykorzystać filmowcy z Hollywood. W produkcji ma zagrać Tom Cruise, a obiekt na potrzeby jednej ze scen ma zostać wysadzony. Przeciwko planom zniszczenia mostu protestują miłośnicy zabytków. Wśród jego obrońców jest też Anna Mucha. Aktorka wystosowała w tej sprawie apel do Toma Cruise'a.

Anna Mucha protestuje i apeluje do Toma Cruise'a

Amerykanie chcą kręcić film w Polsce. Ma w nim zagrać hollywoodzki gwiazdor Tom Cruise.

W jednej ze scen pojawi się most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim. Przeprawa powstała w latach 1905-1906 i obecnie przebiega przez nią linia kolejowa nr 283. Według mediów, na potrzeby produkcji 100-letni obiekt ma zostać wysadzony.

Zdaniem Pawła Lewandowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, most ten nie jest zabytkiem.

Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek

- stwierdził wiceminister Lewandowski w rozmowie z Wirtualna Polską.

Słowa te oburzyły Annę Muchę. Aktorka wybrała się nad Jezioro Pilchowickie, a zdjęciami ze spaceru podzieliła się na Instagramie. W relacji oznaczyła Toma Cruise'a.

A my zwiedzamy, bo to jest 114-letni most, który Tom Cruise chce wysadzić w powietrze. A my mówimy: Tom, it is impossible! Nie ma na to naszej zgody”

- napisała Anna Mucha. Całość opatrzyła hasztagiem #zdażyćprzedTomemCruisem".

Tom Cruise chce wysadzić ponad 100-letni most w Polsce?

W realizację filmu „Libra” zaangażowana jest firma Alex Stern, która świadczy serwis dla amerykańskiego producenta. Jej prezes Robert Golba nie chciał zdradzić zakresu realizowanych scen, obsady aktorskiej czy reżyserskiej.

Zgodnie z umową, którą mamy z wytwórnią jest to opatrzone klauzulą poufności

- powiedział Golba.

Pytany, czy most zostanie wysadzony lub czy w jakiś inny sposób zostanie naruszona jego konstrukcja, podkreślił, że także „zakres sceny, czego ona będzie dotyczyć, jak będzie wyglądała, jest informacją poufną”.

Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec podkreślił, że wykorzystanie mostu do ujęć filmowych i działań artystycznych może nastąpić dopiero po zawarciu odpowiedniej umowy, zgodnej z obowiązującym prawem i przepisami.

Obecnie na linii Jelenia Góra – Lwówek Śląski nr 283 nie ma planowanych prac. Nie ma też podpisanych umów, których realizacja zmieniałaby status linii lub mostu nad Jeziorem Pilchowickim

– powiedział. Przyznał jednak, że zdjęciami na linii kolejowej i w jej okolicy zainteresowane są dwie ekipy filmowe.

"Libra" - film nad Jeziorem Pilchowickim

Głos w sprawie zabrał również samorząd województwa dolnośląskiego, który chce przejąć od PKP PLK linię kolejową biegnącą przez most nad Jeziorem Pilchowickim. Władze województwa planują rewitalizację linii kolejowej nr 283 i uruchomienie na niej przewozów kolejowych.

Samorząd chce jednocześnie „zachować i pielęgnować oryginalne wartości dziedzictwa kulturowego regionu, jakie reprezentuje wspomniany most, będący unikatowym zabytkiem techniki”.

Most nad Jeziorem Pilchowickim jest ważnym świadectwem historii rozwoju przemysłu i techniki w regionie. Dlatego samorząd województwa w pełni popiera działania podjęte przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zmierzające do wpisania tego obiektu do rejestru zabytków. Jednocześnie w planowanych przez siebie działaniach rewitalizacyjnych zobowiązuje się do pełnego zachowania oryginalnej substancji budowli

- czytamy w oświadczeniu.

Anna Mucha o udostępnianiu wizerunku pociech w sieci: Dzieci w Polsce nie są w żaden sposób chronione. Obejrzyj wywiad:

x-news 

Zobacz też:

Tom Cruise zagra w pierwszym w historii filmie w kosmosie!

"Top Gun: Maverick": pierwszy zwiastun filmu. Tom Cruise zapowiedział trailer

Zdjęcie z Anną Muchą za... torbę śmieci!?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości