- W piątek może dojść do wejścia w atmosferę Ziemi fragmentu chińskiej rakiety - ostrzegło RCB, cytując komunikat Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
- Jak podkreślono, na obecnym etapie nie ma wskazań do podejmowania "jakichkolwiek działań przez obywateli".
Dalsza część tekstu pod wideo:
Chińska rakieta spadnie w Polsce? RCB ostrzega
W czwartek, 29 stycznia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w piątek, 30 stycznia może dojść do wejścia w atmosferę fragmentu chińskiej rakiety
"Zjawisko to dotyczy obiektu znajdującego się obecnie na orbicie i jest związane z naturalnym procesem deorbitacji. Na obecnym etapie nie ma wskazań do podejmowania jakichkolwiek działań przez obywateli" - podano w komunikacie. Szacowane okno czasowe wejścia w atmosferę obejmuje godziny od 3:35 do 16:51 czasu polskiego. RCB zastrzegło jednak, że prognozy są obarczone niepewnością, a dokładny moment oraz miejsce wejścia obiektu w atmosferę mogą się zmienić pod wpływem nowych danych obserwacyjnych. Centrum zapewniło, że jest w stałym kontakcie z Polską Agencją Kosmiczną, a eksperci na bieżąco analizują sytuację.
Polska Agencja Kosmiczna o deorbitacji fragmentów chińskiej rakiety
Na stronie POLSA przypomniano, że chodzi o obiekt oznaczony ZQ-3 R/B (NORAD: 66877, COSPAR: 2025-282A), którego masę szacuje się na ok. 11 ton. Jego struktura jest nieznana i - jak napisano - "może on nie ulec całkowitemu spaleniu w atmosferze Ziemi". Jak dodano, w środę (28 stycznia) ok. godziny 01:02 UTC (02:02 polskiego czasu zimowego) jeden z południowoamerykańskich teleskopów POLON-Chile B zarejestrował przelot stopnia rakiety ZQ-3. Obiekt znajdował się wtedy na wysokości ok. 280 km. "Trajektoria obiektu w obecnym momencie pozostaje zgodna z predykcjami, które mogą zmienić się m.in. ze względu na właściwości aerodynamiczne stopnia rakiety oraz niedawną aktywność słoneczną – śledzenie obiektu za pomocą sensorów optycznych i radarowych pozwala na zmniejszenie niepewności przewidywań" - czytamy na stronie agencji.
Zobacz także:
- Ubezpieczenie od upadku rakiety. Czy to możliwe? "Jest jeden warunek"
- Największa rakieta w historii ludzkości spadła na Ziemię. Wszystko uchwyciła kamera
- Spełniają marzenia o kosmosie. "Żeby to było dostępne również dla zwykłych ludzi"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP/RCB/POLSA
Źródło zdjęcia głównego: VCG/Getty Images; x.com/RCB_RP/POLSA