Brama Brandenburska jest szeroka na 65,5 metra, wysoka na 26 metrów i głęboka na 11. Została wybudowana w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca i na wzór propylejów na Akropolu w Atenach. Nic więc dziwnego, że wielu osobom nieodzownie kojarzy się z zabytkami przywiezionymi z Grecji i obecnie wystawionymi w Muzeum Berlińskim. Mimo skojarzeń jest to twór niewątpliwie niemiecki, inspirowany jedynie architekturą grecką. Autorem projektu i kierownikiem budowy był Carl Gotthard Langhans, Niemiec pochodzący z Kamiennej Góry. W bramie znajduje się pięć przejazdów, z których środkowy jest najszerszy, i dwie przybudówki. Po obu stronach bramy widnieje aż sześć kolumn w stylu doryckim, ozdobionych rowkowaniem w stylu jońskim. Na reliefach pokrywających między innymi Attykę i filary turyści odnajdą zapis graficzny wyczynów Herkulesa. W obu przybudówkach natomiast stoją posągi – Marsa i Minerwy. Zwieńczeniem całego monumentu jest kwadryga, prowadzona przez boginię Nike w kierunku miasta.
Zobacz wideo: Różnice kulturowe
Różnice kulturowe
Historia Bramy Brandenburskiej – budowa
Zanim powstała Brama Brandenburska, na tym miejscu znajdowała się jej poprzedniczka, będąca zwykłą bramą miejską na drodze biegnącej w stronę Brandenburga. Brama Brandenburska, której budowa zaczęła się w roku 1788, powstała na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II na cześć jego poprzednika Fryderyka II. Figurę kwadrygi ustawiono na szczycie dopiero w roku 1793. Istnieje teoria, że kwadryga powożona jest przez boginię pokoju Ejrene, jednak jest to bezpodstawne ze względu na zachowaną dokumentację, która jasno to wyklucza, i ze względu na sam fakt, iż bogini nigdy nie była przedstawiana ze skrzydłami. Do dziś Brama Brandenburska pozostaje jedyną bramą będącą częścią dawnego muru celnego, który zlikwidowany został w całości w latach 80. XIX wieku.
Kradzież kwadrygi
Po bitwie pod Jeną w 1806 roku Napoleon postanowił przywłaszczyć sobie kwadrygę i zabrać ją do Paryża, gdzie przebywała aż do 1814 roku. Wrócić do kraju mogła dopiero po odsunięciu cesarza Napoleona od władzy, kiedy to komendantem pruskiego sektora stolicy Francji został generał Ernst von Pfuel. On właśnie zdecydował o przewiezieniu kwadrygi z powrotem do Berlina, gdzie została odrestaurowana, a na wieńcu dębowym z orłem pruskim znalazł się nowy symbol władzy – Krzyż Żelazny.
Brama Brandenburska podczas wojny i po wojnie
Podczas drugiej wojny światowej wykonano gipsowy odlew kwadrygi. Podczas bitwy o Berlin została ona kilkukrotnie ostrzelana po tym, jak ktoś zawiesił na niej czerwoną flagę. Z ówczesnej kwadrygi w całości zachowała się tylko głowa jednego konia, która spoczywa obecnie w Markisches Muzeum w Berlinie. Większość bramy i jej przybudówki uległy zniszczeniu. 21 września 1956 roku berliński magistrat oświadczył, że brama zostanie odbudowana. Ustalono jednak, że zostanie pozbawiona Żelaznego Krzyża i orła, które uznano za symbole militaryzmu pruskiego. Rekonstrukcję ukończono pod koniec roku 1957.
Zobacz wideo: Podróże małe i duże - jak podróżować z dzieckiem?
Brama Brandenburska przed upadkiem komunizmu i po nim
13 sierpnia 1961 roku spowodował, że na 28 lat Brama Brandenburska niedostępna była dla zwykłych ludzi. Przez cały okres istnienia muru berlińskiego brama stała dokładnie pośrodku terytorium granicznego pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Wraz z jesienią ludów i upadkiem muru berlińskiego Brama Brandenburska została otwarta na nowo dla mieszkańców miasta. W czasie nocy sylwestrowej w tym samym roku na szczyt bramy wdrapali się chuligani i uszkodzili poważnie kwadrygę, co stało się początkiem dokładnych oględzin całej budowli. Stwierdzono, że poza ubytkami kwadryga wymaga poważnych prac konserwatorskich, gdyż od momentu powstania budowy muru nic się w tej sprawie nie działo. Odnowiono zatem figurę, dodając do niej na powrót Krzyż Żelazny i orła. Sama brama doczekała się jednak renowacji kilkanaście lat później. Dopiero w roku 2002 zakończono niemal dwuletni remont Bramy Brandenburskiej, a 3 października odbyło się jej uroczyste odsłonięcie.
Brama Brandenburska – ciekawostki
W północnej przybudówce bramy od roku 1994 znajduje się pokój do medytacji, stworzony na wzór słynnego "Pokoju Ciszy" w kwaterze ONZ w Nowym Jorku. Myśl o jego stworzeniu zrodziła się już w latach osiemdziesiątych w intelektualnych kręgach Berlina Wschodniego. Jest to miejsce o wystroju bardzo minimalistycznym i nowoczesnym. Brama Brandenburska widnieje na rewersie kilku niemieckich monet euro, znajdowała się również na banknotach 5-markowych i znaczkach pocztowych. Obecnie jej najsłynniejszą kopię zobaczyć można w parku rozrywkowym Phantasialand pod Bruhl, gdzie służy za wejście do części parku, w której widnieje uproszczony model Berlina. Brama ta jest dwukrotnie mniejsza, jednak stanowi niemałą atrakcję turystyczną, tak samo jak jej oryginał.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Łódzka przestrzeń do robienia idealnych selfie. "Można tu zrobić piękne zdjęcia, nie tylko z własnego telefonu"
- Rzucili wszystko i zamieszkali w jurcie w Beskidach. "Nie ma dojazdu, nie ma mediów"
- Roman Modzelewski - artysta w każdej dziedzinie. "Zaczynał już jako kilkunastoletni chłopiec"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Achim Thomae/Getty Images