Styl życia

Roman Modzelewski - artysta w każdej dziedzinie.  "Zaczynał już jako kilkunastoletni chłopiec"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Roman Modzelewski – artysta w każdej dziedzinie
Roman Modzelewski – artysta w każdej dziedzinie Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Roman Modzelewski był malarzem, grafikiem, projektantem, pedagogiem, a także żeglarzem. Jego twórczość w rozmowie z Andrzejem Pągowskim przybliżył kurator poświęconej artyście wystawy, Adam Klimczak. Jaka jest historia słynnego fotela RM 58?

Roman Modzelewski - projektant i pedagog związany z Łodzią

Roman Modzelewski był wyjątkowym artystą. Jego prace zawojowały świat. Część z nich można podziwiać w Muzeum Miasta Łódź.

- Jesteśmy na pięknej wystawie, która prezentuje bardzo wszechstronnego artystę - zapowiedział Andrzej Pągowski. - Bardzo utalentowanego i rzeczywiście szczególnie znaczącego dla naszego miasta, dla Łodzi. Zaczynał już jako kilkunastoletni chłopiec, projektując zarówno plakaty, jak i składany kajak żaglowy. Od dziecka malował i interesował się sztuką. Już w wieku kilku lat wiedział, że w przyszłości będzie artystą - dopowiedział Adam Klimczak, kurator wystawy.

W muzeum mieści się fotel Romana Modzelewskiego, który rozsławił polski design.

- Jak okazało się, że jest już dostępny plastik, to Roman Modzelewski zorientował się, że może stworzyć coś naprawdę unikalnego w skali światowej, czyli jednorodną, organiczną formę. Skorupę, która nadaje temu meblowi charakter unikalnej rzeźby - tłumaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Roman Modzelewski malował i konstruował

Malarstwo odgrywało bardzo istotną rolę w pracach artysty. - Tutaj mamy przykład szczególnego momentu dla twórczości Romana Modzelewskiego. To jest plener w Nowej Rudzie 1946 i 1947 rok. Na tym plenerze ze studentami realizują prace, które przechodzą od jego kresu kolorystycznego do abstrakcji. Zafascynowany słońcem zaczyna malować solarystyczne obrazy - wyjaśnił Adam Klimczak.

Roman Modzelewski konstruował i projektował też jachty. - Doświadczenia, które wykorzystał przy projektowaniu foteli z użyciem nowego materiału, jakim był plastik, powodowały, że stworzył pierwszy kadłub jachtu w Polsce. Była również realizacja, ale nie masowa. Powstawały te jachty, które znakomicie się sprawdzały wbrew opiniom żeglarzy, którzy przede wszystkim byli przyzwyczajeni do jachtów drewnianych, a tutaj ten nowy materiał - mydelniczka, jak to nazywali - był szybszy i wyglądał zupełnie inaczej. (...) To, że ten jacht został przez niego stworzony i później wykorzystywany do pływania świadczy o olbrzymim talencie konstruktorskim i projektowym Romana Modzelewskiego - podkreślił bohater reportażu.

Jak wygląda mieszkanie Romana Modzelewskiego? Jaka jest geneza słynnego fotela? Posłuchaj rozmowy z Werą Modzelewską, żoną artysty w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości