W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską wybitny grafik opowiedział m.in. o tworzeniu plakatów dla platformy Max, relacjach z artystami i nowej technologii w sztuce.
Już po raz trzeci w Suwałkach, rodzinnym mieście Andrzeja Wajdy, odbywa się festiwal "Wajda na nowo".
Jego prace zyskały popularność na całym świecie. Andrzej Pągowski od lat tworzy zapadające w pamięć plakaty, ale także portrety, okładki wydawnictw płytowych czy murale. Z okazji 70. urodzin artysty w Teatrze 6. piętro odbędzie się wyjątkowa wystawa.
Za nami premiera filmu "Fenomen" w reżyserii Małgorzaty Kowalczyk. Pełnometrażowy dokument o Jurku Owsiaku i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy to propozycja dla widzów, którzy wysoko cenią sobie kino pełne emocji i wzruszeń.
Roman Modzelewski był malarzem, grafikiem, projektantem, pedagogiem, a także żeglarzem. Jego twórczość w rozmowie z Andrzejem Pągowskim przybliżył kurator poświęconej artyście wystawy, Adam Klimczak.
Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie to wyjątkowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Andrzej Pągowski w cyklu Dzień Dobry TVN "Sekrety Sztuki", pojechał tam, by sprawdzić, jakie skarby kryją się w środku.
"To, co przeżył, powracało w obrazach".
Tomasz Górnicki to wschodząca gwiazda polskiej rzeźby. O swojej twórczości opowiedział teraz w cyklu "Sekrety sztuki" w Dzień Dobry TVN.
Andrzej Pągowski stworzył kolekcję 60 nowych plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wystawa "Wajda na nowo" to niezwykła podróż po dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Prezentowane na wystawie grafiki to niezwykła dokumentacja współpracy dwóch wyjątkowych twórc
Na warszawskim Targówku powstał mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Dzieło "Panna Wolna" to hołd znanego artysty złożony kobietom. Nawiązuje do ich siły w tych trudnych, wojennych czasach, a także jest symbolem walki o wolność.
Czy czuje się artystą spełnionym?
Wiele lat poświęciła na to, by dziś być jedną z najbardziej cenionych polskich artystek. Anna Halarewicz podbija świat sztuki, a specjalizuje się w ilustrowaniu mody. W zaledwie kilka minut tworzy wyjątkowe rysunki. W czym tkwi sekret jej sukcesu?
Fortepian to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów. Jego budowa to prawdziwe dzieło sztuki. Nikt nie zna jego tajników tak dobrze jak stroiciel. Andrzej Pągowski, prowadzący cykl "Sekrety sztuki", odwiedził prawdziwego mistrza w tym fachu.
Daniel Rycharski jest wyjątkowym i cenionym artystą, rzeźbiarzem, który był wielokrotnie nagradzany, m.in. Paszportem Polityki. Jego twórczość stanowi pomost między wsią a miastem. Chce łączyć światy, które na pozór wydają się być bardzo odległe.
sztuka plakatu
Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Aby upamiętnić i przybliżyć jego mniej znane dzieła, w Suwałkach powstała niezwykła wystawa. Można na niej zobaczyć plakaty, które promowały filmy Mistrza. Jej pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski, grafik i autor plakatów do dzieł Wajdy.
- Kultura i sztuka potrzebują wolności i niezależności. Wtedy powstają najlepsze dzieła. Ograniczenia, zakazy i cenzura niszczą sztukę. Dlatego potrzebujemy wolnych mediów, a nie Matrixa – tłumaczył Andrzej Pągowski, publikując na Instagramie swoją najnowszą pracę, czyli logo TVN z symbolem "Victorii". O jego twórczości i misji porozmawialiśmy z artystą w Dzień Dobry Wakacje.
Dyskusja o wolnych mediach trwa w Polsce już od jakiegoś czasu. Definicje tego pojęcia są oczywiście różne, jednak nie to jest najważniejsze. Zmodyfikowane przez Andrzeja Pągowskiego logo stacji TVN to wyraz protestu artysty przeciw cenzurze, która niszczy nie tylko media, ale także sztukę.
1 marca rozpoczęliśmy wiosenny sezon w Dzień Dobry TVN. O nadchodzących projektach opowiedzieli prowadzący nowe cykle: artysta grafik Andrzej Pągowski, dziennikarka Ania Puślecka, miłośnik przyrody Ziemek Wiktorski z mamą i nasza reporterka Kinga Burzyńska.
Wizerunki polskich królów znamy głównie z prac Jana Matejki. Tymczasem mało kto wie, że poczet władców Polski namalował również profesor Waldemar Świerzy. Jak według niego wyglądali polscy królowie? Czy widział ich inaczej niż Matejko? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Wybrał się w tym celu do Zamku Królewskiego w Warszawie, w którym wystawiono prace profesora Świerzego. Jego przewodnikiem był Andrzej Pągowski.
Polska wokalistka jazzowa Urszula Dudziak i rysownik Andrzej Pągowski przyjaźnią się od wielu lat. Jak zaczęła się ich przyjaźń? Nad czym teraz pracują? Jakie brzmi motto życiowe wokalistki? W jakiej imprezie ostatnio uczestniczyli? Z Urszulą Dudziak i Andrzejem Pągowskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.