Brugia, Antwerpia, Gandawa... Belgia to kraj wielu urokliwych, historycznych miast, ale ile wiesz o Leuven? To miasto słynie z najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w całym Beneluksie oraz największego browaru na świecie. Czym jeszcze może zaskoczyć?
To miasto położone jest tak blisko Brukseli, że przy okazji wypadu do europejskiej stolicy warto zaplanować sobie dodatkowo jednodniowy pobyt w Leuven. Ponieważ jest ważnym węzłem komunikacyjnym, z Leuven łatwo również dostać się do pozostałych miast: Brugii, Antwerpii czy Gandawy. W ten sposób można zaplanować kilkudniową wycieczkę po wszystkich historycznych miastach Belgii.
Leuven – geografia i historia
Leuven (fr. Louvain , niem. Löwen ), po polsku Lowanium, to stolica regionu Brabancji Flamandzkiej w Belgii, położona nad rzeką Dijle. Miasto znajduje się jedynie 25 kilometrów na wschód od Brukseli. To ósme największe miasto w Belgii i czwarte w Regionie Flamandzkim, z liczbą mieszkańców ponad 100 tys.
Historia Leuven nie sięga tak daleko jak dzieje Gandawy czy Brugii, ponieważ najstarsze źródła, które wspominają o mieście, pochodzą z roku 891. Położona nad rzeką, niedaleko warowni diuków Brabancji, Leuven stało się ważnym ośrodkiem handlowym księstwa pomiędzy XI a XIV wiekiem. Powstanie uniwersytetu w 1425 roku rozpoczęło okres kulturalnego rozwoju miasta. XVIII wiek natomiast przyniósł sławę lowańskiemu browarowi, Den Horen. W 1708 r. głównym piwowarem został Sebastien Artois, który w 1717 r. nadał browarowi swoje nazwisko. Dziś koncern jest częścią Anheuser-Busch InBev, którego słynne piwo Stella Artois jest ważone w Leuven i sprzedawane w wielu krajach.
Leuven było oblegane i okupowane wiele razy, a obie wojny światowe wyrządziły miastu wielkie szkody. Podczas I wojny światowej 300 cywili straciło swoje życie, a podpalona biblioteka utraciła ponad 200 tys. woluminów. Zniszczenie biblioteki zszokowało cały świat, w tym dziennik Daily Chronicle, który skomentował, że jest to wojna nie tylko przeciw cywilom, ale także przeciw przyszłym pokoleniom. Biblioteka spłonęła ponownie podczas II wojny światowej, a wraz z nią prawie milion książek.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Leuven – najstarszy uniwersytet Beneluksu
Katolicki Uniwersytet Lowański to najstarszy i największy uniwersytet krajów Beneluksu, a także najstarszy katolicki uniwersytet, który nadal funkcjonuje. Lowański szpital uniwersytecki jest jednym z największych szpitali w Europie. Chociaż wiele lowańskich budynków ucierpiało podczas obu wojen światowych, liczne zostały odrestaurowane, tak jak uniwersytecka biblioteka, która jest jednym z najciekawszych zabytków w mieście. Wszystkie budynki uniwersytetu chronione są przez UNESCO.
Leuven – belgijska stolica piwa
W Leuven znajduje się również siedziba koncernu Anheuser-Busch InBev. Jest to największy producent piwa na świecie, z ponad 400 markami piwa, między innymi: Stella Artois, Budweiser, Corona czy Beck’s. Jest także w grupie pięciu największych producentów dóbr konsumpcyjnych na świecie. Browar w weekendy oferuje wycieczki z przewodnikiem, również po angielsku, podczas których można zobaczyć proces ważenia belgijskiego piwa oraz degustować słynną Stella Artois. Konieczna jest rezerwacja, której można dokonać online. Bilety kosztują 8,5 euro.
Leuven – najciekawsze zabytki i atrakcje
Leuven to niezwykle urokliwe miasto. Jego najciekawsze zabytki to:
- kościół św. Piotra – budowany przez 75 lat, został dokończony w roku 1500 przez Jana Keldermansa i Matheusa de Layensa. W 1944 roku część kościoła została całkowicie zniszczona. Podczas odbudowania w kościele znaleziono kryptę romańską z XI wieku. W kościele znajduje się wiele obrazów z XV–XVIII wieku, m.in. słynna „Ostatnia wieczerza” Dirka Boutsa, a także grób diuka Brabancji Henryka I. 50-metrowej wieży, która miała sięgać aż 169 metrów, nigdy nie dokończono. Mimo to została uwzględniona na liście belgijskich oraz francuskich dzwonnic ogłoszonej przez UNESCO;
- Oude Market – stary rynek to centrum towarzyskie miasta, znany jest jako najdłuższy bar na świecie, ponieważ obok siebie znajduje się aż 40 lokali. Warto tutaj przyjść na kolację lub belgijskie piwo, aby poczuć studencki klimat Leuven. Należy jednak pamiętać, że restauracje i bary zamykają się tutaj o 18:00 (lub 18:30 w weekendy) i otwierają ponownie około godziny 20;
- Ratusz Leuven – wybudowany między 1439 a 1463 rokiem przez Sulpitiusa van Vorsta, Jana II Keldermansa, a po ich śmierci Matheusa de Layensa. Przykład brabańskiego stylu późnogotyckiego. W XIX wieku dodano 236 rzeźb do fasady budynku, każde z nich reprezentuje ważną postać w historii miasta: wybitnych uczonych, artystów czy bohaterów Leuven;
- Biblioteka Uniwersytecka – znajduje się na Ladeuzeplein, największym placu w Leuven. Została zbudowana przez Whitney’a Warrena, amerykańskiego architekta, jako prezent od Stanów Zjednoczonych po I wojnie światowej, podczas której budynek został całkowicie spalony przez wojska niemieckie. Wieża biblioteki mieści jeden z największych karylionów na świecie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 6-latek dotarł zimą do bazy pod Mount Everestem. Jest najmłodszym człowiekiem w historii, który tego dokonał
- Mur berliński – historia upadku i ciekawostki z nim związane
- Frankfurt nad Menem – ciekawe miejsca i główne zabytki
Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: mbell/Getty Images