Podróże

Frankfurt nad Menem – ciekawe miejsca i główne zabytki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Frankfurt nad Menem

Zwiedzając Niemcy, wielu turystów wybiera na początek Frankfurt nad Odrą. Atrakcje w tym mieście nie są jednak tak liczne, jak w oddalonym o około 600 kilometrów Frankfurcie leżącym po obu stronach rzeki Men. W pobliżu tej miejscowości rozciąga się malownicze pasmo górskie Taunus, które stanowi obowiązkowy punkt wycieczek wszystkich fanów wspinaczek.

We Frankfurcie nad Menem znajduje się największy port lotniczy w kraju, z którego rocznie korzysta ponad 60 milionów pasażerów. Oprócz kierunków europejskich turyści mają możliwość skorzystania z bezpośrednich lotów do krajów egzotycznych. Co szczególnie warto zobaczyć, odwiedzając Frankfurt? Zabytki rozlokowane są praktycznie w każdej dzielnicy, dlatego należy szczegółowo zaplanować zwiedzanie.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Frankfurt nad Menem – zabytki, które szczególnie warto zobaczyć

Po przyjeździe do miasta kroki turystów zazwyczaj kierują się w stronę rynku. Choć został on zniszczony podczas II wojny światowej, obecnie można podziwiać jego odrestaurowaną wersję. Jednym z najciekawszych budynków jest ratusz, charakteryzujący się bardzo interesującą fasadą. Co trzeba zobaczyć, odwiedzając Frankfurt? Zwiedzanie zabytków architektonicznych warto rozpocząć od kościoła Świętego Pawła, który znajduje się w centrum miasta. Budowa świątyni rozpoczęła się po koniec XVIII wieku, natomiast zakończyła w latach 30. XIX wieku. Początkowo obiekt był siedzibą parlamentu. Podczas II wojny światowej spłonął prawie doszczętnie, jednak kilka lat po zakończeniu konfliktu został odbudowany. Obecnie organizowane są w nim wystawy oraz wydarzenia kulturalne. Jest jednym z najpiękniejszych obiektów zbudowanych w stylu klasycystycznym na terenie kraju.

Co jeszcze oferuje Frankfurt?

Miasto doznało znacznych zniszczeń w okresie wojny. Część zabytkowych budynków, które można podziwiać, spacerując chodnikami najstarszej części miasta, jest w mniejszym lub większym stopniu ich rekonstrukcją. Oprócz wcześniej wspomnianych obiektów warto odwiedzić kościół Świętej Katarzyny. XVII-wieczny budynek jest główną świątynią protestancką w mieście. Charakterystyczna wieża niedawno została odrestaurowana przez władze. W świątyni można podziwiać organy oraz piękne witraże. Jednym z najciekawszych miejsc we Frankfurcie nad Menem jest synagoga Westend, która została postawiona na początku XIX wieku. W latach 80. zaczął się jej kapitalny remont, w wyniku którego dziś można podziwiać ten piękny obiekt. Zabytki Frankfurtu to jednak nie tylko budynki o charakterze sakralnym, w mieście znajduje się również wiele pomników przedstawiających cesarzy, artystów oraz niemieckich filozofów. Co jeszcze warto zobaczyć, przemierzając ulice miasta? Giełda papierów wartościowych we Frankfurcie jest jedną z największych w Europie. Nawet turyści, którzy na co dzień nie interesują się akcjami, powinni zobaczyć dawny budynek giełdy. W tym miejscu czuć historię na każdym kroku. Efektowne sukcesy przeplatały się tu z jeszcze bardziej spektakularnymi porażkami.

Frankfurt nad Menem – ciekawe miejsca i atrakcje

Muzeum Sztuki Pięknej powstało we Frankfurcie w XIX wieku. Kolekcja obejmuje m.in. obrazy artystów holenderskich, włoskich, niemieckich oraz niderlandzkich. Dodatkowo zwiedzający mają szansę podziwiać imponującą kolekcję rycin i rysunków. We Frankfurcie nad Menem znajduje się także Wybrzeże Muzeów, które stanowi kilkanaście miejsc z szeroko pojętą sztuką, w tym m.in. Muzea Filmu, Komunikacji oraz Goethego. Czy fani sportu będą usatysfakcjonowani, zwiedzając Frankfurt? Ciekawe miejsca znajdują się praktycznie na każdym kroku, choć obiekt Commerzbank-Arena jest szczególnie interesujący. Pomieści on ponad 52 000 kibiców. Rozgrywane są tam zarówno mecze piłki nożnej, jak i futbolu amerykańskiego. Stadion jest jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Jego cechą charakterystyczną jest rozsuwany dach. Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku na stadionie rozegrano aż 6 spotkań. Odwiedzając miasto, można liczyć na wiele atrakcji. Frankfurt jest stolicą targów. Odbywają się tu największe targi książki na świecie. Ponad 7 000 wystawców reprezentuje każdy możliwy nurt w literaturze. Przemierzając ogromne hale, zwiedzający mogą zapoznać się z literaturą kilkudziesięciu krajów. Fani motoryzacji powinni tak zaplanować zwiedzanie Frankfurtu, aby nie przegapić targów motoryzacyjnych. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie. Wystawcy chętnie prezentują zarówno auta koncepcyjne, jak i te, które niebawem trafią do szerokiej sprzedaży. To święto motoryzacyjne, na którym można zobaczyć pojazdy luksusowe, terenowe, miejskie, hybrydowe i oczywiście pojazdy elektryczne. Czy warto odwiedzić miasto z dziećmi? Większość powyższych punktów skierowana jest do dorosłych oraz młodzieży, jednak najmłodsi turyści również znajdą coś dla siebie. Atrakcje Frankfurtu dla dzieci skupiają się przede wszystkim na obszarze ogrodu zoologicznego, w którym znajduje się ponad 4 000 okazów zwierząt z różnych zakątków świata. W środku mieści się restauracja otoczona dużymi akwariami, w których pływają egzotyczne gatunki ryb. Ogród zoologiczny oferuje zobaczenie z bliska m.in. takich zwierząt jak alpaki, mrówkojady, hipopotamy oraz okapi.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości