Belgia

  Belgia

  Belgię odwiedza ok. 5 mln turystów rocznie. Przy Brukseli, Antwerpii i Brugii, Gandawa to mniej popularne miasto wśród turystów, jednak w równym stopniu urzekające swoją historią i średniowieczną architekturą. Gandawa była historycznie jednym z największych i najbogatszych miast w północnej Europie. W 1300 r. mieszkańcy liczyli aż 50 tys. Znany port, a także największy ośrodek akademicki w Belgii – to wyróżnia Gandawę.

  Liège to trzecie pod względem wielkości miasto w Belgii, zamieszkałe przez 200 tysięcy osób, a mimo to nie jest tak popularne wśród turystów, jak Bruksela czy Antwerpia. Co warto zwiedzić w belgijskim mieście nad Mozą?

  Charleroi to idealna baza wypadowa do środkowej Belgii, głównie ze względu na dobrze skomunikowane lotnisko i dworzec kolejowy. Bez problemu można stąd dojechać do średniowiecznego Namur. 35 kilometrów od Charleroi znajduje się słynne Waterloo. Warto jednak zatrzymać się na chwilę także w samym Charleroi, które ma sporo do zaproponowania odwiedzającym je turystom. Niektórzy uważają je za najbrzydsze miasto turystyczne w Belgii, natomiast kryje się w nim pewien niezaprzeczalny urok.

  Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.

  Ostatnio Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenia dla turystów podróżujących za granicę. Na liście krajów niebezpiecznych znalazły się dwa europejskie - Belgia i Wielka Brytania. Jak interpretować te informacje? Co powinniśmy zrobić, kiedy zamierzamy wyjechać do krajów, w których jest realne zagrożenie terrorystyczne? O zagrożeniach w podróży w Dzień Dobry Wakacje mówili: ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel i podróżnik Jarosław Kret, który niedawno wrócił z Belgii.

  Paweł Kalisz to Polak na stale mieszkający w Belgii. Został okrzyknięty bohaterem po tym, jak rzucił się na rabusia trzymającego pistolet. Został wielokrotnie postrzelony, na szczęście lekarze uratowali mu życie. Ile kul przeszyło ciało Pana Pawła? O napadzie opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  Kate Ryan, popularna belgijska piosenkarka, bardzo często bywa i występuje w Polsce. Co ją tu przyciąga? Jak postrzega naszą kulturę i Polaków? Czy wiedzieliście, że Kate Ryan lubi robić u nas zakupy? ;) Piosenkarkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  "Zabłąkana dziennikarka" Magda Mołek odwiedziła swoją imienniczkę w belgijskim Liege. Magda Cielecka, jedna z najlepszych polskich aktorek, wiele tygodni spędza za granicą z zespołem Nowego Teatru. Do jakiego spektaklu przygotowuje się aktorka i kto jej towarzyszy na deskach teatru?

  Bratysława słynie z zabawnych rzeźb ulicznych. Jakub Porada tym razem skorzystał z komunikacji zastępczej. 3-osobowy pokój za 54 euro, wyjątkowa recepcjonistka, ławeczka dla zakochanych, cylinder i zestaw czapek. Jaką wybrał Jakub? I kogo głaskał?

  Belgijski zespół Vaya Con Dios kończy karierę. Czy nie za wcześnie na pożegnanie? Z frontmanką, Dani Klein, zespołu rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska. Opowiedziała o agresywnym partnerze, sławie i miłości do tańca. Co jest jej największym życiowym osiągnięciem?

  Reporterka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska odwiedziła Maję Ostaszewską w jej mieszkaniu w Belgii. Aktorka opowiedziała o swojej pracy za granicą Polski oraz o swoich planach na przyszłość. Czy jest amatorką shoppingu i zabaw do rana?