Charleroi – industrializm i modernizm w jednym mieście

Charlerois
Charlerois
Źródło: Fontyn Christophe / EyeEm
Charleroi to idealna baza wypadowa do środkowej Belgii, głównie ze względu na dobrze skomunikowane lotnisko i dworzec kolejowy. Bez problemu można stąd dojechać do średniowiecznego Namur. 35 kilometrów od Charleroi znajduje się słynne Waterloo. Warto jednak zatrzymać się na chwilę także w samym Charleroi, które ma sporo do zaproponowania odwiedzającym je turystom. Niektórzy uważają je za najbrzydsze miasto turystyczne w Belgii, natomiast kryje się w nim pewien niezaprzeczalny urok.

Charleroi leży nad Sambrą, w zachodniej części Belgii. Zwraca uwagę postindustrialnym charakterem, choć nie brak tu także budynków reprezentujących architekturę modernizmu.

Charleroi – dawniej i dziś

Historia Charleroi to dzieje zmieniających się władców, przechodzenia miasta spod panowania jednego państwa do władzy drugiego. To miejsce, w którym ze względu na położenie i znajdujące się tutaj fortyfikacje dochodziło do ważnych światowych bitew. Konfrontowali się tutaj Francuzi, Niemcy i Hiszpanie. Przez pewien czas miasto pozostawało także w panowaniu Królestwa Niderlandów. Dziś to przede wszystkim ważny punkt przesiadkowy na trasie podróży po Belgii. Warto jednak zatrzymać się tu choćby na chwilę.

Charleroi – stolica modernizmu i secesji

Charleroi na przełomie XIX i XX wieku prawdziwie rozkwitło. Powstało tu wiele ciekawych budynków, których architektura z pewnością uwiedzie pasjonatów modernizmu, a także secesyjnego stylu zdobienia wnętrz. Uwagę zwraca nie tylko zabytkowy dworzec kolejowy (Gare de Charleroi-Sud). Warto odwiedzić także inne rejony miasta, m.in.: „Złoty Dom” (Maison dorée) ozdobiony sgraffito, eklektyczny pasaż handlowy (Passage de la Bourse) czy przypominające zamek koszary (Caserne Caporal Trésignies).

Charleroi stolicą przemysłu

Charleroi z pewnością zainteresuje również fanów przemysłu i techniki. W XIX-wiecznej kopalni węgla mieści się obecnie Muzeum Przemysłu. Zabytkowe mury stały się przestrzenią, w której prezentuje się historię przemysłu i najważniejsze problemy regionu. Po otwarciu tunelu łączącego Charleroi i Brukselę miasto rozkwitło. Największe zyski z produkcji przypadły na lata 1901–1910. Po drugiej wojnie światowej przyjeżdżało tu wielu emigrantów, szczególnie włoskich, którzy marzyli o lepszej przyszłości. Miała je zapewnić praca w przemyśle. W wielu przypadkach tak właśnie się stało. Niestety kopalnia została zamknięta w 1956 roku, kiedy w ogromnej katastrofie zginęły 262 osoby. Bois du Cazier, bo taką nazwę nosi kopalnia, w 2012 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z „górniczych miejsc Walonii”.

Beffroi (Belfry) i ratusz (Hôtel de ville) w Charleroi

Charleroi może się pochwalić większą ilością zabytków znajdujących się na liście UNESCO. Należy do nich m.in. międzywojenny ratusz zaprojektowany przez Julesa Cézara i Josepha André. Uwagę zwraca zarówno zabytkowa wieża (Beffroi), jak i przepiękna klatka schodowa. Na szczycie Beffroi znajduje się carillon wygrywający melodie autorstwa walońskiego barda – Jacquesa Bertranda.

Kościół świętego Krzysztofa w Charleroi

Charleroi może pochwalić się kościołem (czasem nazywanym bazyliką, choć nie ma takiego tytułu), którego fragmenty pochodzą z XVIII wieku. Przebudowa przeprowadzona w 1956 roku doprowadziła do połączenia starej i nowej konstrukcji za pomocą transeptu.

Ogrody w Charleroi Charleroi zmęczonym zwiedzaniem turystom może zaproponować przepiękny park, w którym znajduje się arboretum. Na obszarze parku stoi także siedemnastowieczny prywatny zamek Monceau-sur Sambre. Park to miejsce odpoczynku od przemysłowej atmosfery miasta.

Muzea w Charleroi

Charleroi oprócz Muzeum Przemysłu może pochwalić się także kilkoma innymi obiektami. Warto wspomnieć, że do tego pierwszego przeniesiono także zbiory Muzeum Szkła (Musée du Verre).

Do ciekawszych obiektów wystawienniczych należy przede wszystkim Muzeum Fotografii, w której znajduje się kolekcja należącą do fundacji Photographie Open założonej w 1978 roku. Muzeum prezentuje przede wszystkim fotografię artystyczną. Miłośników sztuki zainteresuje również z pewnością Muzeum Sztuk Pięknych. Warto odwiedzić także Muzeum Lekkiej Piechoty. Mieści się ono w dawnych, zabytkowych koszarach w Charleroi.

Charleroi jako najbrzydsze miasto Belgii?

Charleroi jest uznawane przez wielu za jedno z bardziej zaniedbanych miast epoki industrialnej. To tutaj podobno znajduje się „najbardziej dołująca ulica świata”. Tutaj zobaczyć można również niewidzialną stację metra. Nie lada atrakcją są odwiedziny w domu, w którym seryjny morderca – Marc Dutroux – więził swoje ofiary. Wszystkie te miejsca w oryginalny sposób odczarowuje Nicolas Buissart, który stworzył niecodzienny przewodnik-projekt o nazwie „miejskie safari”.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!