Atomium – ikona Brukseli. Czym jest? Jak je zwiedzić?

Atomium w Brukseli
Czym jest Atomium? Gdzie można je zobaczyć?
Źródło: chachastephane/Getty Images
Niezaprzeczalna ikona stolicy Europy, ważne miejsce na turystycznej mapie świata, a także architektoniczny unikat i symboliczna pamiątka Wystawy Światowej EXPO w 1958 roku. Atomium to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Brukseli i z pewnością jedna z najbardziej oryginalnych na świecie.

Atomium to coś pomiędzy architekturą a rzeźbą. Przedstawia elementarny kryształ żelaza, który szczególnie w okresie powstania budowli, po II wojnie światowej, symbolizował wiarę w postęp techniczny, a co za tym idzie – postęp ludzkości. Sama konstrukcja, po dłuższym przyjrzeniu się, ma kształt przekrzywionego kwadratu, z dodatkową kulą w środku. Atomium miało być tymczasową budowlą, jednak jego sukces sprawił, że stało się popularną atrakcją turystyczną, a nawet symbolem stolicy europejskiej.

Historia Atomium

Atomium powstało z okazji Wystawy Światowej (EXPO). Konstrukcja została zaprojektowana przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna, wnętrze zaprojektowali jego szwagrowie, architekci André i Jean Polak.

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Konstrukcja składa się z dziewięciu stalowych kul, reprezentujących atomy żelaza, powiększonych 165 miliardów razy i połączonych dwudziestoma rurami. Kule mają średnicę 18 metrów, a więc długość przeciętnego mieszkania, a łączące je rury 24 i 29 metrów, po których przemieszczanie się ułatwiają ruchome schody. Według danych z 1958 roku budowla waży aż 2400 ton. Cała konstrukcja ma wysokość 102 metrów. Od czasu wybudowania zachowała prawie całkowicie swój pierwotny wygląd i przeszła renowację w 2006 roku, aby stworzyć na niej widowisko świetlne za pomocą prawie 3 tys. świateł LED. W 2018 roku Atomium świętowało 60 lat. EXPO w 1958 była pierwszą edycją po II wojnie światowej, a Atomium reprezentowało wiarę w postęp naukowy jako główny czynnik postępu ludzkości.

Kłopoty z prawami autorskimi

Atomium ściśle chronią prawa autorskie, które jeszcze do niedawna zabraniały rozpowszechniania zdjęć budowli i panoramy miasta. Dopiero od czerwca 2016 roku Atomium można dowolnie fotografować i dzielić się zdjęciami.

Atrakcje w Atomium

Dziś Atomium ma wiele do zaoferowania. Można w nim:

  • odbyć surrealistyczny spacer po kulach i jej połączeniach;
    • zobaczyć zniewalającą panoramę Brukseli i jej okolic w 360 st.;
      • zjeść obiad w restauracji z widokiem na wysokości 95 metrów;
        • zwiedzić stałą wystawę, opowiadającą historię budynku, a także wystawy czasowe;
          • zajrzeć do sklepu z "żelaznymi" pamiątkami.

            Z myślą o bezpieczeństwie jedynie pięć z dziewięciu kul jest otwartych dla publiczności. Podstawowa kula pełni funkcję muzeum Atomium i Wystawy Światowej w 1958 roku. Pozostałe są miejscami wystaw i instalacji multimedialnych. Jeszcze inne przeznaczone są na warsztaty dla dzieci. W Atomium organizowane są także koncerty, pokazy filmów i konferencje. Najwyższa kula to restauracja z najlepszym widokiem na Brukselę.

            Muzeum jest odwiedzane przez ok. 600 tys. turystów rocznie. Atomium zdobyło ogromne powodzenie głównie dzięki zachwycającej panoramie, która rozpościera się z takiej wysokości. W bezchmurny dzień, za pomocą teleskopów, można zobaczyć nawet port i katedrę w Antwerpii.

            Jak dotrzeć do Atomium?

            Atomium znajduje się na północ od centrum miasta, w dzielnicy Heysel. Można tam dotrzeć linią metra 6 (wysiadając na ostatnim przystanku) lub tramwajem nr 7. Od przystanku krótki odcinek do Atomium trzeba pokonać na piechotę – gigantyczną rzeźbę o wysokości ponad 100 metrów doskonale widać.

            Pobliskie atrakcje

            W dzielnicy Heysel można spędzić cały dzień. Znajduje się tam również park tematyczny Mini-Europa, kompleks kin Kinepolis (28 ekranów i IMAX), a także park wodny z licznymi basenami i zjeżdżalniami. W sąsiedztwie Atomium znajduje się także Muzeum Dalekiego Wschodu, na które składają się: pawilon chiński, wieża japońska i Muzeum Sztuki Japońskiej.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: chachastephane/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana