Schody w Odessie. Dokąd prowadzą? Instagramerki kochają to miejsce

Odessa jest miastem na Ukrainie, położonym nad Morzem Czarnym. Posiada największy port nad Morzem Czarnym. Schody w Odessie to najbardziej rozpoznawalne miejsce w mieście i prawdopodobnie najsłynniejsze schody w Europie.
Schody w Odessie
Źródło: Diego Fiore/Getty Images

Odessa jest miastem na Ukrainie, położonym nad Morzem Czarnym. Posiada największy port nad Morzem Czarnym. Schody w Odessie to najbardziej rozpoznawalne miejsce w mieście i prawdopodobnie najsłynniejsze schody w Europie. Jak się nazywały na przestrzeni lat? Jaka wygląda ich historia?

Słynne schody w Odessie (znane jako Schody Potiomkinowskie) to symboliczne wejście do miasta. Są najbardziej rozpoznawalnym symbolem Odessy.

Historia schodów w Odessie

Schody w Odessie były niezbędne, ponieważ port był położony dużo niżej niż miasto. Zaprojektował je w 1825 r. w miejscu dotychczasowych drewnianych schodów włoski architekt, Franciszek Boffo razem z Awramem Mielnikowem. Schody rozbudowywano w latach 1837–1841 według projektu brytyjskiego inżyniera Johna Uptona. Schody odeskie mają 136 m długości i 27 m wysokości. Na dole ich szerokość wynosi 21 m, a u szczytu – 13 m.

Podróże samolotem i nie tylko 

Podróże samolotem i nie tylko

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Przebudowy schodów odeskich

Początkowo schody w Odessie były zbudowane z piaskowca, jednak szybko ulegały erozji. W 1933 r. zastąpiono piaskowiec granitem sprowadzonym z Podola. W pierwotnym projekcie jest 200 schodów. Podczas przebudowy zmniejszono liczbę stopni do 192. Z lewej strony schodów w 1906 r. umieszczono kolejkę linową. W latach 1956–2004 działała tam winda. Obecnie znów znajduje się tam kolej linowa, która zabiera jednak mniej pasażerów. W 1826 r. na szczycie schodów stanął brązowy pomnik pierwszego gubernatora Odessy, Armanda Emmanuela Sophie Septemanie du Plessis, księcia de Richelieu.

Gigantyczne schody w Odessie – nazwa

Początkowo schody w Odessie nazywane były Gigantycznymi Schodami, Schodami Przymorskimi, Ryszeliowskimi lub Bulwarowymi. W 50. rocznicę buntu na pancerniku Potiomkin w 1955 r. zostały ostatecznie Schodami Potiomkinowskimi.

Schody w Odessie – "Pancernik Potiomkin"

Schody w Odessie zawdzięczają nazwę nie tylko samemu powstaniu na pancerniku Potiomkin. Tym, co rozsławiło to zdarzenie i same schody, był niemy film Siergieja Eisensteina "Pancernik Potiomkin" z 1925 r. Film był czarno-biały, ale na poszczególnych kopiach taśmy ręcznie kolorowano czerwony sztandar. Zamiast dźwięku pomiędzy scenami pojawiały się plansze z tekstem. Film jest oparty na autentycznych zdarzeniach. W 1905 r. załoga pancernika Potiomkina wsparła robotników w buncie przeciwko carowi. Zbuntowani marynarze zostali przedstawieni jako bohaterowie, a rewolucja jako bohaterski zryw.

Film miał prokomunistyczną, propagandową wymowę, ale mimo to został uznany za arcydzieło. W 1958 r. w międzynarodowej ankiecie brukselskiej "Pancernik Potiomkin" został uznany za najlepszy film wszech czasów. Film "Pancernik Potiomkin" był zakazany, m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii, gdyż władze obawiały się, że będzie propagował komunizm. Obecnie można go znaleźć i zobaczyć w Internecie.

Kultowa scena na schodach w Odessie

Najsłynniejsza i najczęściej przywoływana scena z "Pancernika Potiomkina" rozgrywa się na schodach w Odessie. Ma tam miejsce masakra ludności cywilnej przez maszerującą kompanię carskich żołnierzy. Tratujący się w panice ludzie uciekają przed rytmicznie maszerującym w równych rzędach wojskiem. Do historii kina przeszedł zjeżdżający po schodach wózek z dzieckiem, wypuszczony przez zabitą matkę. Scena ta jest fikcyjna – carskie wojsko rzeczywiście zmasakrowało buntowników, ale działo się to na ulicach miasta, nie na schodach.

Schody w Odessie i okoliczne atrakcje

Słynne schody w Odessie łączą się ze środkową częścią bulwaru o nazwie Bulwar Prymorskij, znajdującego się nad brzegiem Morza Czarnego. Powstał on na początku XIX wieku w miejscu dawnej starożytnej osady. Biegnie z Pałacu Woroncowa do ratusza miejskiego. W okolicy można zobaczyć interesujące budynki oraz miejsca widokowe. Do najciekawszych z nich należą:

  • Pałac Tołstoja (obecnie Dom Uczonych),
  • Hotel Londyński,
  • Hotel Petersburski,
  • Pałac Woroncowa (obecnie centrum handlowe),
  • Pałac Potockiego (obecnie Odeskie Muzeum Malarstwa),
  • Klub Angielski (obecnie Muzeum Floty Morskiej Ukrainy),
  • Pałac Gagarina (Muzeum Architektury),
  • Muzeum Archeologiczne,
  • Teatr Opery i Baletu,
  • Nowa Giełda (mieści się tam Filharmonia Miejska).

Schody w Odessie – ciekawostki 

  • Schody w Odessie są zbudowane w taki sposób, że tworzą optyczną iluzję. Patrząc w dół, nie widać schodów, a tylko podesty przerywające ich ciąg. Z kolei patrząc z dołu, nie widać spoczników, lecz same schody.
  • Schody bardziej monumentalnie wyglądają z dołu niż z góry.
  • Schody Potiomkinowskie to nie tylko atrakcja turystyczna Odessy, ale też miejsce spotkań mieszkańców.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości