Podróże

Piazzale Michelangelo – dlaczego warto go zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo to niesamowity punkt widokowy na całą Florencję. Można zobaczyć z niego cudowne zachody słońca nad wielką kopułą oraz Stare Miasto. Plac usytuowany na wzgórzu San Miniato, nieopodal rzeki Arno, został zbudowany w 1869 roku. W jego centrum znajduje się wykonany z brązu pomnik upamiętniający „Dawida”, słynną rzeźbę Michała Anioła oraz „Cztery Pory Dnia”, czyli nieco mniej znane dzieło tego renesansowego artysty.

Jeśli otrzymałeś kiedyś pocztówkę ze stolicy Toskanii, bardzo prawdopodobne, że były na niej przedstawione widoki z Placu Michała Anioła we Florencji. Dlaczego plac nosi taką nazwę? Ponieważ został zaprojektowany z okazji 400. rocznicy urodzin Michała Anioła. Obecnie, oprócz rzeźb, stoją na nim stragany z pamiątkami oraz punkty gastronomiczne. Najważniejsze jest jednak to, że jest to jedno z trzech miejsc, z którego można zobaczyć tak piękną panoramę Florencji. 

Kim był Michał Anioł? Renesansowy artysta i jego dzieła

Michelangelo Buonarroti, od którego pochodzi nazwa placu, był włoskim malarzem, rzeźbiarzem, poetą oraz architektem epoki renesansu. Od 12. roku życia młody artysta związany był z florencką pracownią artystyczną. Ze względu na to, że już w bardzo młodym wieku przejawiał ogromny talent, niedługo potem zamieszkał w pałacu wpływowego rodu Medyceuszów.

Do najpopularniejszych dzieł artysty należą freski w Kaplicy Sykstyńskiej i rzeźba „Dawida”. Owa słynna rzeźba Michała Anioła została wielokrotnie kopiowana i to właśnie jej odlew można podziwiać na Placu Michała Anioła we Florencji. Dzieło przedstawia postać Dawida tuż przed zwycięską walką z Goliatem. Posąg mierzy 5,17 m wysokości. Artysta zadbał o najmniejsze detale, dlatego na dziele tym można dostrzec nawet naczynia krwionośne biblijnej postaci.

Oryginalna rzeźba Michała Anioła „Dawid” na początku (tuż po ukończeniu nad nią pracy, w roku 1504) znajdowała się na Piazza della Signoria, przy wejściu do Palazzo Vecchio. Stanowiła symbol wolności miasta, którą zdobyli mieszkańcy oraz gotowość do obrony Florencji. W 1873 roku została przeniesiona do Gallerii dell’Accademia i tam też znajduje się do dziś.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z arcydziełem rzeźbiarskim wiążą się zabawne historie. W toku pracy Michał Anioł był ponoć wielokrotnie krytykowany za to, co robi. Przykładowo, jeden z bogatych Florentczyków, Gonfaloniere Soderini, powiedział rzeźbiarzowi, że Dawid ma krzywy nos. Artysta postanowił więc udawać, że go poprawia, po czym zapytał swojego rozmówcę, czy jest już w porządku. Soderini odparł wówczas, że teraz jego twarz będzie żyła i to właśnie on nadał jej życie.

Co można zobaczyć z Piazzale Michelangelo? Alternatywne punkty widokowe

Z Placu św. Michała można zobaczyć Katedrę Santa Maria Del Fiore stanowiącą prawdziwą wizytówkę Florencji oraz Ponte Vecchio, czyli najstarszy wenecki most. Bez problemu można rozpoznać stąd również kościół Santa Croce – najważniejszą świątynię dominikańską w kraju. Co więcej, widoczna jest z Placu także gwiaździsta twierdza Forte Belvedere, która oficjalnie miała służyć do obrony miasta. Widać z tego punktu także Pałac Bargello oraz ośmioboczną dzwonnicę z opactwa Florencji. Duże wrażenie robią z tej perspektywy nawet mosty, z Mostem Złotników na czele.

Piazzale Michelangelo usytuowany jest na południu od centrum miasta. Można dojechać do niego z centrum autobusem linii 13, wystarczy wsiąść na przystanku Piazzale Michelangelo. Istnieje również możliwość dojazdu samochodem lub dojścia na piechotę. W tym celu można przejść się spacerkiem w górę, od Piazza Poggi lub od Ogrodów Boboli. W okolicy znajdują się znaki prowadzące bezpośrednio na Plac Michała Anioła. Parking jest bardzo duży, dlatego nie powinno być większych problemów z pozostawieniem tam auta. Wstęp na Plac jest bezpłatny.

Jeśli poszukujesz innych ciekawych punktów widokowych we Florencji, może Cię zainteresować położony na wzgórzu kościół San Miniato al Monte, usytuowany niedaleko Placu Michała Anioła. Warto przejść się z jednego do drugiego punktu spacerkiem, obserwując przepiękną panoramę miasta. Mimo że wejście do kościoła jest bezpłatne, należy wrzucić monetę, aby zrobiło się w nim jasno – tylko wtedy można w nim coś zobaczyć. Przy kościele znajduje się ławeczka, na której można usiąść i odpoczywać, podziwiając piękne krajobrazy. Ciekawe widoki prezentują się również z miejscowości Fiesole, która znajduje się na wzgórzach otaczających Florencję.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Julian Elliott Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości