Zwiedzanie Alaski. Co warto zobaczyć w tym niezwykłym stanie USA?

Alaska
Alaska
Źródło: Blue Poppy/Getty Images
Alaska to niezwykły region Ameryki Północnej, charakteryzujący się dziewiczą przyrodą. Interesujący jest również klimat – na Alasce temperatury w skali rocznej mogą wahać się w granicach od −51 st. C do nawet +33 st. C.

Życie na Alasce toczy się zdecydowanie spokojniej niż w pozostałych stanach, które są bardziej dynamiczne i gęściej zaludnione. Zwiedzanie tego regionu można zacząć od stolicy stanu, Anchorage, aby następnie zaszyć się w dzikich lasach wypełnionych rzekami, górami i gejzerami.

Alaska – region magiczny

Alaska to region niezwykły i magiczny, którego odwiedzenie z pewnością zostanie przez każdego zapamiętane do końca życia. Na początku powiedzmy sobie jednak, gdzie leży Alaska? Alaska (USA) to północny rejon i oddzielny stan, będący eksklawą Stanów Zjednoczonych. Pod względem powierzchni terytorialnej Alaska jest największym stanem tego państwa. To teren w dużym stopniu dziewiczy, w którym wciąż możemy napotkać dziko żyjące gatunki, niewystępujące nigdzie indziej. Przez Alaskę przepływają dwie główne rzeki – Jukon i Kuskokwim, występuje wiele jezior, gejzerów wulkanicznych, a na północy Alaski – gór polodowcowych i lodowców.

Interesująca jest również historia Alaski. Co ciekawe, nie zawsze należała ona do Stanów Zjednoczonych. Początkowo Alaska była terytorium Cesarstwa Rosyjskiego, została odsprzedana USA dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Co ciekawe, administracja Alaski podzielona jest na okręgi (borough), a nie na hrabstwa, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych stanów USA.

Alaska znana jest z surowego klimatu i górzystego, mocno zróżnicowanego ukształtowania terenu. W popkulturze rejon ten zapisał się jako oaza wolności i swoisty rezerwat natury, w znacznym stopniu nieskażonej działalnością człowieka. Obraz ten dobitnie został utrwalony między innymi poprzez słynny film "Wszystko za życie" (ang. Into the Wild ), którego akcja w znacznej mierze rozgrywa się właśnie w dziewiczej Alasce.

Zobacz wideo: Zakochany w USA

Zakochany w USA
Karol Majchrzak fascynuje się Stanami Zjednoczonymi. Jak narodziła się jego pasja?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Alaska – temperatura

Życie na Alasce nie należy do najłatwiejszych. Wszystko za sprawą trudnego klimatu. Jakie możemy spotkać na Alasce temperatury? Zakres średnich temperatur w ciągu roku waha się między −51 st. C a nawet +33 st. C. Tak szerokie rozbieżności nie są jednak spotykane w jednym regionie i wynikają z szerokości geograficznej Alaski. Na północy tego stanu panuje bowiem klimat subpolarny, na południu natomiast – umiarkowany chłodny i przy nabrzeżach morski. Średnie temperatury na południowym wschodzie Alaski latem oscylują między 12–22 st. C, jednak nawet na południu w trakcie zimy mogą dochodzić nawet do −30 st. C. Południe Alaski latem może w pewnym okresie być bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Charakterystycznymi dla Alaski niebezpieczeństwami związanymi ze strefą klimatyczną są typowe dla tundry burze śnieżne i porywy wiatru przekraczające nawet 100 km/h.

W krainie Innuitów – życie na Alasce

Alaska nie jest zamieszkiwana przez dużą liczbę obywateli (gęstość zaludnienia wynosi 0,42 osoby na km2), co powoduje, że życie na Alasce toczy się własnym rytmem. Istnieją większe miasta, wraz z portami lotniczymi i morskimi, lecz nie są to ośrodki kulturalne lub biznesowe (może za wyjątkiem stolicy Alaski – Anchorage). Struktura społeczna Alaski również jest bardzo podzielona. Pod względem etnicznym prawie 5 proc. mieszkańców Alaski wciąż posługuje się językami eskimo-aleuckimi. Z tego też powodu Alaska często określana jest "krainą Innuitów".

Życie na Alasce płynie bardzo powoli i spokojnie, w przeciwieństwie do większości pozostałych stanów USA. Z relacji wielu podróżników wynika, że stereotyp mówiący o tym, że każdy mieszkaniec Alaski ma psa, starego pick-upa, potrafi ciąć drewno, polować na zwierzynę i łowić ryby, a do tego mieszka w drewnianej chatce… jest stosunkowo bliski prawdzie.

Ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne, na Alasce wykształciła się charakterystyczna, bogata w potrawy mięsne kuchnia. Szacuje się, że przeciętny mieszkaniec tego regionu spożywa ok. 0,5 kg mięsa dziennie. W tradycyjnym menu Alaski dominują mięso, ryby i owoce morza (na południowym wschodzie). Popularne są również owoce leśne i mięso suszone, które spożywa się w ciągu dnia w podobny sposób, jak chipsy w innych rejonach kraju. Z drugiej strony, jak w całych Stanach Zjednoczonych, jest tu wiele restauracji typu fast food.

Co warto zobaczyć na Alasce? Zwiedzanie

Alaska to przede wszystkim flora i fauna. Dzikość olbrzymiego terytorium, liczne góry, gejzery i ciągnące się lasy będą idealne dla każdego obieżyświata, który pragnie poczuć głębię wolności i natury. Na Alasce zwiedzić warto liczne zabytki związane z popularnym w przeszłości poszukiwaniem złota. Mało kto wie, że na Alasce swą rezydencję wybudował Święty Mikołaj (druga po fińskiej Laponii) – warto ją zobaczyć, gdyż wygląda w sposób niezwykle realistyczny. Będąc na Alasce możemy wybrać się także do… muzeum młotków. Jest to prawdopodobnie największa kolekcja tych narzędzi na świecie. Jednak niewątpliwie najwięcej przyjemności czeka nas w trakcie podziwiania piękna przyrody.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Blue Poppy/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości