W tym mieście turyści kradną kostkę brukową. Radni proszą: "O szacunek"

Brugia
W tym mieście turyści kradną kostkę brukową. Radni apelują "po prostu prosimy o szacunek"
Źródło: eugen_z/Getty Images
Zdarza się, że z wakacji przywozimy różne pamiątki, takie jak muszelki, piasek, produkty spożywcze czy wyroby rzemieślnicze. W przypadku Brugii, turystyka często kończy się zabraniem kostki brukowej. Władze tego urokliwego belgijskiego miasteczka apelują do turystów, by zaprzestali tego zwyczaju.
Kluczowe fakty:
  • Turyści mają w zwyczaju zabieranie różnego rodzaju pamiątek z miast i miejsc, które odwiedzają. Nie wszystko jednak powinno stać się pamiątką.
  • Władze Brugii apelują do turystów, aby nie zabierali historycznego bruku do domów.
  • Centrum historyczne Brugii wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Brugia. Turyści zabierają cząstkę miasta

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "The Brussels Times", rośnie liczba turystów, którzy zabierają ze sobą kostki brukowe jako suweniry ze swojej wizyty w historycznym centrum Brugii. Radny Franky Demon potwierdza, że każdego miesiąca znikają dziesiątki takich kostek.

- Po prostu prosimy o szacunek. Każdy, kto przechodzi przez Brugię, przechodzi przez wieki historii. Zostaw ten bruk tam, gdzie jego miejsce - powiedział radny. Według niego takie przywłaszczenie to nie tylko brak szacunku dla miasta, które od 2000 roku ma swoje historyczne centrum wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nierówności na brukowanych ulicach stanowią bowiem niebezpieczeństwo dla osób poruszających się po nich, stwarzając ryzyko potknięcia i poważnego urazu.

Władze Brugii apelują

- Nasi pracownicy muszą stale wypełniać dziury i zastępować brakujące kostki brukowe. Kosztuje to około 200 euro za metr kwadratowy. Nie prosimy o nic poza szacunkiem - podkreślił radny. Franky Demon dodał, że spacer po Brugii to stąpanie po wiekach historii.

- Proszę, zostawcie te kamienie tam, gdzie ich miejsce - zaapelował. Wskazał, że w kultowych miejscach, takich jak Minnewater, Vismarkt, Markt i Gruuthusemuseum, co miesiąc znika od 50 do 70 kawałków bruku. A liczba ta może być jeszcze wyższa. Zjawisko to się nasila w okresie wzmożonego ruchu turystycznego - wiosną i latem. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości