Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny. "Rozumiem teraz jak wspaniałe było nasze życie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny
Ukraińskie gwiazdy w obliczu wojny
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rzetelne informacje są w obecnej chwili niezwykle ważne. Jedną z osób, która, będąc w samym środku zajętej wojną Ukrainy, relacjonowała aktualne wydarzenia był Sean Penn. Kilka miesięcy temu spotkał się on z Andriejem Zaporożcem, wokalistą zespołu 5’Nizza, w którym śpiewa w duecie z Siergiejem Babkinem. W materiale Żenii Klimakina artyści opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Ukraińscy artyści w obliczu wojny

5’nizza to ukraiński zespół muzyczny, który powstał w 2000 roku w Charkowie. Muzyka AndrijaZaporożca i Siergieja Babkina to połączenie różnych stylów muzycznych, od reggae, przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową, jazzową i punk rockową. Grupa tworzy muzykę w języku rosyjskim oraz ukraińskim. Ich występy mieli okazję podziwiać także fani w Polsce.

Wojna zaskoczyła wszystkich, jednak Ci którzy są w samym centrum dramatycznych wydarzeń widzą i czują to, czego nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić.

- Dla mnie wojna zaczęła się w domu o piątej rano. Usłyszeliśmy eksplozję, potem zaczęliśmy się pakować. Próbowaliśmy się położyć, lecz nie potrafiliśmy. Eksplozje zaczęły się powtarzać, coraz więcej i więcej - mówi Siergiej Babkin.

- Widziałem lecącą rakietę, widoczny w powietrzu ślad, okna drżą, tylko drżały i dźwięk był okropny. Rozumiem teraz jak wspaniałe było nasze życie, ile mieliśmy możliwości, a teraz zabrali nam wszystko - opowiada z przejęciem Andrij Zaporożec

Odwołane koncerty, przerażająca rzeczywistość i wola walki

28 lutego 2022 roku mieli razem z 5'Nizzą grać koncert w Londynie. Niestety wojna pokrzyżowała ich plany, zmieniła priorytety, przewartościowała życie.

- Mieliśmy grać, ale o tym nikt teraz nie myśli i nie żałuję - odpowiada Siergiej Babkin.

- Pierwsze sześć dni byłem w Charkowie, pierwszych sześć dni wojny. Siódmego dnia udało mi się wyjechać do Połdawy. Jestem teraz tu, tutaj o wiele spokojniej. W Charkowie było jakieś piekło, nigdy nic takiego nie widziałem, to przerażające - relacjonuje Andrij - Staliśmy na dworcu i nagle w odległości 500 metrów coś wybuchło i poczuliśmy falę uderzeniową. Widzieliśmy dym, była panika, wszyscy biegali. Było duzo przestraszonych, uciekających obcokrajowców. Kobiety z dziećmi, nastolatkowie...To jest totalne wariactwo, to jest panika i to jest czas kiedy ludzie pokazują swoje prawdziwe twarze, kiedy rozumieją, że mogą umrzeć w każdej chwili i rzeczywiście ludzie umierali. Upada miasto w którym się urodziłeś i dorastałeś. Takie wspaniałe, duże, przepiękne miasto - mówi Andrij.

- My mieszkamy wszyscy w schronie, w jednym domu. Pojechaliśmy do babci, jest nas dziesięć osób. Schodzimy do piwnicy podczas alarmu przeciwlotniczego, dźwięku syreny. Kiedy jest odwoływany wychodzimy na góre, zajmujemy się różnymi sprawami. Są z nami dzieci, cała rodzina, koty, psy.

Muzyką w zbrodniarzy wojennych

Siergiej Babkin napisał piosenkę, którą w ostatnich dniach zdecydował się opublikować, uznając, że to idealny moment by zaadresować ją atakującemu jego kraj Putinowi.

- Napisałem ją kiedy byłem bardzo młodym mężczyzną. To pieśń o dyktaturze, czyli o kozłach, którzy siedzą na swoich miejscach i jest ich bardzo trudno usunąć z tego krzesła za które trzymają się ze wszystkich sił. Pomyślałem, że teraz jest to bardzo potrzebne, że to piosenka o nim. - O Putinie - zapytał dziennikarz. - Tak, ale nie tylko o nim, jeszcze jego koledze Łukaszence. Piosenka jest świetna, można wyrazić swoje emocje, wydobyć to co się ma w sercu i zaadresować tym złym ludziom. Teraz wszyscy wspieramy nasza armię, bo chłopcy są bardzo zmęczeni - opisuje historię piosenki Siergiej.

Andrij Żaporożec występuje na scenie także pod pseudonimem SunSay, na swoim profilu na Instagramie zamieścił zdjęcie z Seanem Pennem. Ich znajomość trwa już od 10 lat. Artyści spotkali się w pierwszych dniach wojny.

-Teraz cała Ukraina jest jak jeden człowiek, wszyscy pomagają, dzielą się odzieżą, wożą jedzenie, apelują, tworzą piosenki - na zakończenie rozmowy powiedział Siergiej - Jestem pewien, że czas tych tyranów szybko minie - wyraził swoje przekonanie Andrij.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Reporter: Żenia Klimakin, Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana