Newsy

Domy modułowe w rękach kobiet. "Perfumki, makijaż muszą być"

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Izolda Sanetra
Domy modułowe w rękach kobiet

Kobiety na budowie to dość niespotykany widok. Te panie burzą stereotypy i budują domy. Czy branża budowlana jest na to gotowa?

Wykonywały różne zawody, dziś budują domy modułowe

Każda z nich ma swoją historię, każda wykonywała inny zawód, wszystkie w swojej firmie zatrudnił mężczyzna.

- Z zawodu jestem, z wykształcenia krawcową. Jestem też kosmetyczką, no i oczywiście zajmuje się budownictwem. Bardzo to lubię - mówi Sylwia Gawęcka.

-Przez 12 lat na poczcie byłam inkasentem wartości pieniężnych - przedstawia się Agnieszka Chaba. - Chciałam coś zmienić w swoim życiu i dlatego zmieniłam pracę. Czuje się w tym zawodzie bardzo dobrze i nie uważam, że to jest tylko i wyłącznie męska praca - dodaje.

-Byłam kierowcą zawodowym, jeździłam ośmiopaletowymi samochodami. Koleżanka mnie tutaj wciągnęła w ta firmę, a ja żadnej pracy się nie boję, no i tutaj jakoś tak się odnalazłam, no i jestem - z entuzjazmem opowiada o swojej pracy Katarzyna Lewandowska.

- Wcześniej pracowałam w firmie kurierskiej przez 5 lat. Tu nie ma rzeczy trudnych, każdego zawodu idzie się nauczyć, tu tylko trzeba myśleć - oznajmia z przekonaniem Wioletta Werblicka.

Czy kobieta na budowie może być dobrym pracownikiem?

Leszek Balcerzak zaryzykował i swoją firmę powierzył kobietom. Dziś pełen entuzjazmu opowiada o ich pracy i zaangażowaniu jakie w nią wkładają.

-Jak miałem jeszcze wcześniej firmę ogólnobudowlaną w pewnych pracach widziałem też, że mogłyby robić to tez kobiety. Najpierw trzy dziewczyny poprosiłem czy nie mogłyby tam pracować na hali u mnie. Panom nie powiedziałem, więc to był tez dla wszystkich szok. Co się okazało, pierwsze dni, jak przyszły rano, to ja powiedziałem: "Patrzcie, oglądajcie, będziemy Was powoli wprowadzać, pokazywać co, czym się robi." Po paru godzinach, jak przyjechałem na ta halę, po prostu aż mnie zamurowało, bo te dziewczyny, już wszystko robiły - opowiada właściciel firmy.

Dom stawiają w trzy, cztery dni, a przy tym nadal dbają o swój wygląd jak na prawdziwe kobiety przystało.

-Paznokcie też mam, pracuje się w paznokciach. Noszę rękawiczki i dziewczyny też. - Sylwia prezentuje zadbane dłonie i piękny manicure. - Biżuterii nie zdejmuję, makijaż i perfumki powinny być i jest pięknie, możemy teraz montować - uśmiecha się z samochodu bohaterka materiału Izoldy Sanetry.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości