Co powinno znaleźć się w dobrym CV?
Dobre CV, które przykuje uwagę pracodawcy to istotny etap przy poszukiwaniu pracy. Jeśli zastanawiacie się, co powinno znaleźć się w prawidło wypisanym dokumencie, już spieszymy z pomocą. Przede wszystkim postawmy na rzetelność, profesjonalizm i czytelność. Wśród wielu ofert potencjalny pracodawca nie ma czasy na czytanie elaboratów na nasz temat. Zatem zacznijmy od umieszczenia podstawowych oraz najbardziej istotnych danych. Najważniejsze będą tu:
- Dane osobowe i kontaktowe - imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz nazwa stanowiska.
- Podsumowanie zawodowe - krótki opis dotychczasowej działalności kandydata
- Doświadczenie zawodowe - tu wypisujemy nazwy firm i stanowisk, okresy pracy, a także wykonywane obowiązki i osiągnięcia.
- Umiejętności - wypisujemy nasze umiejętności miękkie i twarde.
- Wykształcenie - studia, kursy i wszystkie certyfikaty, które być może przydatne będą na poszukiwanym stanowisku pracy
- Klauzula do CV - na końcu zawsze należy umieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest obowiązkowym elementem CV w Polsce.
Nie trzeba chyba mówić także o aspekcie wizualnym. CV warto dopracować graficznie. Wybrać spójną czcionkę, stosować pogrubienia czy pochylenia w odpowiednich miejscach. Dodatkowo możemy również zamieścić swoje zdjęcie. Jedno "ALE" nie wstawiajmy tam selfie z wakacji. Jeśli chcemy pokusić się o fotografię, niech będzie to profesjonalne zdjęcie wykonane przez fotografa.
Częste błędy pojawiające się w CV
Pamiętajmy, nasze CV to pewnego rodzaju wizytówką, to pierwsza przepustka do znalezienia nowej pracy. Zatem postarajmy się, by dokument ten był bezbłędny. Dosłownie i w przenośni. Jak się okazuje, najczęstszymi błędami odnaleźć można w CV, są literówki i błędy ortograficzne. Krótko mówiąc, wstyd. Zły apis firmy, do której startujesz bądź niepoprawne posługiwanie się jeżykiem polskim świadczą tylko o tobie. Taka sytuacja z pewnością nie zadziała na naszą korzyść.
Błąd drugi to brak konkretów – pracodawca nie będzie domyślać się, co oznacza – współpraca z klientami, czy pisanie postów na bloga. Sprecyzuj, na czym dokładnie polegała twoja praca oraz wypisz osiągnięcia. Czasami trudno jest uwierzyć obcemu na słowo.
Klauzula – najczęściej pisana drobnym drukiem umyka naszej uwadze, a jest to absolutna podstawa. Jeśli nie dodasz jej do swojego dokumentu, CV może nie zostać w ogóle wzięte pod uwagę.
Uważaj na załączniki
Gdy proces tworzenia CV macie już za sobą, czas na maile do pracodawców. Jedna bardzo ważna rada – sprawdzajcie załączniki. Nie ma nic bardziej upokarzającego jak przesłanie złego dokumentu. W takiej sytuacji znalazła się jednak z internautek. Jak przyznała, po wysłaniu 60 podań i długiej ciszy postanowiła sprawdzić, co jest na rzeczy. Okazało się, że zamiast CV Ashleigh Keenan rozesłała do firm… kalendarzyk menstruacyjny.
Nigdy nie zapomnę, gdy jako 17-latka przez miesiące nie byłam w stanie znaleźć pracy, tylko po to, żeby w końcu odkryć, jaki plik dołączałam do wiadomości ZAMIAST mojego CV. Po 60 wysłanych podaniach zorientowałam się, że przesyłam potencjalnym pracodawcom mój kalendarzyk menstruacyjny– napisała na Twitterze.
Sytuacja ta zwróciła uwagę rekruterów i pracowników działu HR. Podkreślili oni, że z takimi sytuacjami spotykają se bardzo często, dlatego proszą, aby kandydaci przed wysłaniem CV trzy raz sprawdzili co załączają do plików
"Proszę, sprawdzajcie, co wysyłacie w załącznikach. Jako rekruterka dostałam już chyba wszystko: od nagich zdjęć, przez te z wakacji, aż po akt zgonu" - czytamy.
Zobacz także:
- Aleksandra Żebrowska pokazała pozytywny wynik testu. "To nie Covid, to Michał"
- Oliwia Bieniuk pozuje w bikini. Fani: "Wyglądasz zjawiskowo"
- Ewelina Lisowska zdjęciem bez retuszu odpowiada na krytykę fanów. "Czy teraz jestem wystarczająco brzydka?"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Brothers91/GettyImages