alpinista

  alpinista

  To tata zaszczepił w nim miłość do gór, skialpinizmu i adrenaliny. Alexander Piegza jest najmłodszym skialpinistą w Polsce. Na nartach zaczął jeździć w wieku trzech lat. Z Kopy Kondrackiej zjechał samodzielnie w wieku 6 lat. Jak to się zaczęło? Co sprawia Alexandrowi największą trudność? Czym jest skituring? Czy to sport dla każdego?

  Polska alpinistka i himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na najtrudniejszym szczycie Ziemi - na K2. Zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. jej ciała nigdy nie odnaleziono.

  Od 20 lat nie schodzi z górskich szlaków. Adam Bielecki, polski alpinista wyrusza w kolejna wyprawę. Gdzie i z kim? Jak sam żartuje, to ekipa jak z dowcipu: Kanadyjczyk, Niemiec, Szkot i Polak. W Dzień Dobry TVN powiedział o tym jak wspinaczka wpływa na duszę i czy sprawia ból. Jakie jest najgłupsze i najczęstsze pytanie, które zadają mu ludzie?

  Do osiągnięcia celu zostało mu jeszcze 5 szczytów i chce je zdobyć do końca tego roku. Jerzy Płonka widzi 5 proc. tego, co zwykły człowiek, czyli w zasadzie nic. W jaki sposób porusza się po górach? Czego się boi? Co sprawia mu największą trudność w życiu codziennym? W cyklu zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z przyszłym zdobywcą Korony Europy.

  Po tragedii do jakiej doszło w zeszłym roku na Broad Peak i po tym, jak skrytykowano go za postawę podczas schodzenia ze szczytu, na rok zawiesił na kołku sprzęt do wspinaczki. Teraz jednak postanowił wrócić w Himalaje. Reporterce Dzień Dobry TVN Adam Bielecki powiedział, czy boi się nowej wyprawy i, kto go wsparł finansowo, po tym jak sponsor wycofał swoje środki pieniężne.